fbpx

Bezpieczny trening – kurs pierwszej pomocy

Każdy, kto trenuje, bez wahania zgodzi się z popularnym powiedzeniem, że „sport to zdrowie”. I choć aktywność fizyczna to fascynująca przygoda i wciągająca pasja, która pozwala przekraczać własne granice i zdobywać szczyty, niesie za sobą także duże ryzyko urazów i kontuzji.

Należy pamiętać, że do wypadku może dojść wszędzie, zarówno na sali treningowej, siłowni, macie, jak i na stoku, basenie czy korcie tenisowym. I choć doświadczony sportowiec potrafi zapobiegać, nie może zabezpieczyć się przed pechowymi zdarzeniami w 100%. Dlatego też tak ważne jest, żeby wiedzieć, co trzeba robić w takiej sytuacji, by jeden niefortunny incydent nie powstrzymał nikogo przed realizacją sportowych celów i marzeń.

Kurs pierwszej pomocy – bezcenna wiedza ratująca życie

Kurs pierwszej pomocy to praktyczna wiedza, która pozwala udzielić pomocy po wypadku, a nawet uratować życie zarówno sobie, jak i innym poszkodowanym osobom. Każdy trener lub instruktor bezwzględnie powinien ukończyć takie szkolenie, nie tylko w celu uzyskania dokumentu wymaganego przez polskich pracodawców i podmioty gospodarcze, ale przede wszystkim po to, by wiedzieć, jak pomóc w kryzysowej sytuacji.

Kurs z pierwszej pomocy dla kadry sportowej – kto powinien wziąć udział w zajęciach

Szkolenie z pierwszej pomocy skierowane jest do trenerów, instruktorów, a także wszystkich pracowników klubów fitness i siłowni, kół sportowych oraz wszelkiego rodzaju kadry sportowej – głównej i wspierającej. Na zajęciach poznają oni kluczowe zasady zachowania bezpieczeństwa w sporcie, a także uczą się, jak skutecznie reagować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, oraz jak przełamywać strach przed udzieleniem pierwszej pomocy.

Kurs pierwszej pomocy także dla sportowców

Większość osób aktywnych ruchowo wie, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do treningu. Liczy się zarówno dobra odzież sportowa, jak i odpowiednio dobrany sprzęt. Ponadto, ważna jest także dobrze zbilansowana dieta, suplementacja, indywidualny plan treningowy czy wytyczone cele. Ale to nie wystarczy. Trzeba także wiedzieć, co zrobić w razie wypadku. Na praktycznym kursie pierwszej pomocy dla sportowców można dowiedzieć się, co należy zrobić, by w razie zagrożenia życia lub zdrowia skutecznie pomóc sobie, lub innym sportowcom.

Plan kursu – czego można się nauczyć podczas szkolenia

Szkolenie z pierwszej pomocy obejmuje diagnostykę oraz schemat postępowania w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia ludzkiego. Charakter kursy jest ukierunkowany na sytuacje, z jakimi każdy sportowiec może się spotkać podczas treningu, np. na siłowni w wyniku nagłego ataku, pogorszenia stanu zdrowia, czy losowego wypadku.

Podczas zajęć instruktorzy uczą, jak należy się zachować w razie wypadku, jak wstępnie rozpoznać dany przypadek i jakie podjąć czynności, aby sprawnie udzielić pomocy podopiecznym, klientom, czy przypadkowej osobie. Program jest w pełni zgodny z obowiązującymi wytycznymi Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji.

Ogólny program szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej obejmuje m.in.:

 • Zasady bezpieczeństwa: własnego, osoby poszkodowanej i na miejscu zdarzenia.
 • Zasady i wykonanie resuscytacji: u osób dorosłych, dzieci i niemowląt, a także w szczególnych sytuacjach.
 • Zasady pomocy, gdy poszkodowany jest nieprzytomny: rozpoznanie przyczyny, wstępnie badanie, ułożenie w pozycji bezpiecznej, BLS.
 • Budowę i zasady AED.
 • Postępowanie w sytuacjach kryzysowych i stanach nagłych, takich jak: drgawki, zawał serca, udar mózgu, zatrucie.
 • Postępowanie w przypadku stwierdzenia urazów mechanicznych lub obrażeń takich jak: złamania, zwichnięcia, skręcenia, krwotok, urazy klatki piersiowej, urazy brzucha,urazy kręgosłupa, kończyn lub głowy.
 • Postępowanie w przypadku wystąpienia obrażeń elektrycznych lub termicznych.

Kurs obejmuje zarówno zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne. Zwykle jest to kilkugodzinne szkolenie, po którym każdy uczestnik otrzymuje świadectwo potwierdzające ukończenie kursu z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Kto może wziąć udział w zajęciach?

W szkoleniu może wziąć udział każda osoba zainteresowana tematem pierwszej pomocy. Uczestnik nie musi być ściśle związany ze sportem. Wystarczy, że zainteresowana osoba ma ukończone 18 lat lub posiada pisemną zgodę opiekunów prawnych na udział w szkoleniu.

Kurs pierwszej pomocy z AMS

Wszystkich chętnych zapraszamy na 6-godzinne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadzone są przez wysoce wyspecjalizowany zespół doświadczonych ratowników medycznych. W zależności od terminu kursu działamy w takich miastach jak: Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice, Poznań, Łódź, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Kielce, Zielona Góra, Lublin, Białystok, Rzeszów. Zapraszamy do zapoznania sięz aktualnym terminarzem kursów.

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 02 stycznia 2020

Trening funkcjonalny – sposób na wzmocnienie ciała i poprawę kondycji

Trening funkcjonalny to coś więcej niż tylko zwykłe ćwiczenia. Można śmiało powiedzieć, że jest to nowoczesna i przyszłościowa forma aktywności fizycznej,która wyróżnia się na tle innych, użytecznością ćwiczeń, a także naśladowaniem ruchów wykonywanych podczas codziennych czynności. Dzięki temu poszczególne grupy mięśni współdziałają ze sobą, zwiększając przy okazji naszą koordynację ruchową oraz gibkość.. Na tle innych […]

By / 27 grudnia 2019

Bezpieczny trening – kurs pierwszej pomocy

Każdy, kto trenuje, bez wahania zgodzi się z popularnym powiedzeniem, że „sport to zdrowie”. I choć aktywność fizyczna to fascynująca przygoda i wciągająca pasja, która pozwala przekraczać własne granice i zdobywać szczyty, niesie za sobą także duże ryzyko urazów i kontuzji. Należy pamiętać, że do wypadku może dojść wszędzie, zarówno na sali treningowej, siłowni, macie, […]

By / 19 grudnia 2019

Na czym polega psychologia sportu?

Według ogólnodostępnej definicji: „psychologia sportu zajmuje się wykorzystaniem teorii, zasad i technik zaczerpniętych z psychologii, w celu poprawy osiągnięć oraz rozwoju osobistego osób uprawiających ćwiczenia fizyczne i sport”. Jest to dość ogólny opis, który naszym zdaniem ma dużo głębsze znaczenie. Postaramy się nieco bardziej przybliżyć Wam ten temat. Czym jest psychologia sportu? Wraz z popularyzacją […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Akredytowana przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Trenerów Personalnych
we Wrocławiu

pn-pt 9:00 - 15:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

  Napisz do nas

  Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.