fbpx

Na czym polega psychologia sportu?


Według ogólnodostępnej definicji: „psychologia sportu zajmuje się wykorzystaniem teorii, zasad i technik zaczerpniętych z psychologii, w celu poprawy osiągnięć oraz rozwoju osobistego osób uprawiających ćwiczenia fizyczne i sport”. Jest to dość ogólny opis, który naszym zdaniem ma dużo głębsze znaczenie. Postaramy się nieco bardziej przybliżyć Wam ten temat.

Czym jest psychologia sportu?

Wraz z popularyzacją aktywności fizycznej coraz częściej słyszy się o psychologach pracujących ze sportowcami. Ale nic nie dzieje się bez przyczyny. Otóż rola psychologa w codziennym treningu każdego sportowca jest ogromna, gdyż jak udowodniły liczne badania, trening mentalny, jest tak samo ważny, jak ten fizyczny, techniczny czy taktyczny. Dlatego właśnie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie staje się on powoli obowiązującym standardem.

Zatem, czym jest psychologia sportu?

Podchodząc do tematu od strony teoretycznej, można zgodzić się z twierdzeniem, że psychologia sportu zajmuje się badaniem, wyjaśnianiem i opisywaniem psychologicznych aspektów występujących w sporcie. W praktyce jest to nieco bardziej skomplikowane, gdyż samo zdobycie wiedzy nie wystarczy, trzeba umieć jeszcze tę wiedzę przekazać i efektywnie wykorzystać. Doświadczeni praktycy wiedzą co zrobić, by teorie, metody i techniki przełożyć na poprawę osiągnięć i ogólnego funkcjonowania osób uprawiających sport.

Trzeba także wyeliminować błędne myślenie, że psycholog sportowy potrzebny jest tylko w momencie kryzysu, by pomóc zawodnikowi, który ma problem, odzyskać równowagę. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Głównym celem specjalistów od przygotowania mentalnego jest dążenie do tego, by z dobrego sportowca zrobić jeszcze lepszego.

Obszary działania psychologii sportu

Jak już wspomnieliśmy, pomoc w byciu coraz lepszym sportowcem i zdobywaniu kolejnych szczebli kariery, to główne zadanie psychologii sportu. Ale warto także wspomnieć o typowych obszarach pracy z psychologiem. Są to m.in.:

 • doskonalenie umiejętności radzenia sobie ze stresem,
 • budowanie i wzmacnianie pewności siebie,
 • trening poprawiający koncentrację,
 • trening wizualizacji,
 • prawidłowe wyznaczanie celów,
 • umiejętność komunikacji z innymi zawodnikami,
 • wzmacnianie motywacji do działania,
 • nauka kontrolowania pobudzenia,
 • praca nad wewnętrznymi przekonaniami.

Trening mentalny to pewnego rodzaju zestaw ćwiczeń, który jeśli jest systematycznie powtarzany, prowadzi do zdobywania, kształtowania oraz utrwalania cech i umiejętności psychicznych zawodnika. Co więcej, podczas takiego treningu nacisk kładzie się na rozwój, a nie na eliminację niedoskonałości. Według naukowców ćwiczenia te służą m.in.: regulacji emocji i uwagi, obniżeniu poziom lęku czy poprawie tzw. automatycznego wykonania.

Warto jednak dodać, że psychologia sportu przeznaczona jest nie tylko dla czynnych zawodników, ale także dla trenerów czy rodziców, również w zakresie sportu amatorskiego.

Co możemy Ci zaoferować?

Jako placówka dydaktyczna z wieloletnim doświadczeniem wiemy, jak ważną rolę w sporcie odgrywa aspekt psychologiczny. Dlatego też organizujemy cykliczne, jednodniowe szkolenia, obejmujące najważniejsze zagadnienia związane z treningiem mentalnym.

Jest to doskonała propozycja zarówno dla wszystkich czynnych sportowców, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę i zwiększyć efektywność swoich treningów, jak i trenerów personalnych czy instruktorów.

Na zajęciach uczymy, co należy zrobić, by motywacja w pracy z klientami była naprawdę skuteczna. Wskazujemy także, jakie cechy psychologiczne powinien posiadać trener, oraz jak poprawnie przekazywać wiedzę innym.

Szkolenie obejmuje także naukę pracy z Biofeedback. Jest to urządzenie, które umożliwia kontrolę procesów zachodzących w organizmie. Jest to metoda w pełni bezpieczna i nieinwazyjna, która uczy panowania nad własnymi reakcjami, poprawia koncentrację, pomaga w prawidłowej relaksacji oraz zwiększa świadomość ciała. Dzięki pracy na tym urządzeniu dużo szybciej i łatwiej można zrozumieć, w jaki sposób ciało jest połączone z umysłem, co bezpośrednio przekłada się na osiąganie lepszych wyników.

Jeśli chcesz się tego nauczyć, weź udział naszych warsztatach – psychologia sportu.

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 02 stycznia 2020

Trening funkcjonalny – sposób na wzmocnienie ciała i poprawę kondycji

Trening funkcjonalny to coś więcej niż tylko zwykłe ćwiczenia. Można śmiało powiedzieć, że jest to nowoczesna i przyszłościowa forma aktywności fizycznej,która wyróżnia się na tle innych, użytecznością ćwiczeń, a także naśladowaniem ruchów wykonywanych podczas codziennych czynności. Dzięki temu poszczególne grupy mięśni współdziałają ze sobą, zwiększając przy okazji naszą koordynację ruchową oraz gibkość.. Na tle innych […]

By / 27 grudnia 2019

Bezpieczny trening – kurs pierwszej pomocy

Każdy, kto trenuje, bez wahania zgodzi się z popularnym powiedzeniem, że „sport to zdrowie”. I choć aktywność fizyczna to fascynująca przygoda i wciągająca pasja, która pozwala przekraczać własne granice i zdobywać szczyty, niesie za sobą także duże ryzyko urazów i kontuzji. Należy pamiętać, że do wypadku może dojść wszędzie, zarówno na sali treningowej, siłowni, macie, […]

By / 19 grudnia 2019

Na czym polega psychologia sportu?

Według ogólnodostępnej definicji: „psychologia sportu zajmuje się wykorzystaniem teorii, zasad i technik zaczerpniętych z psychologii, w celu poprawy osiągnięć oraz rozwoju osobistego osób uprawiających ćwiczenia fizyczne i sport”. Jest to dość ogólny opis, który naszym zdaniem ma dużo głębsze znaczenie. Postaramy się nieco bardziej przybliżyć Wam ten temat. Czym jest psychologia sportu? Wraz z popularyzacją […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Akredytowana przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Trenerów Personalnych
we Wrocławiu

pn-pt 9:00 - 15:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

  Napisz do nas

  Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.