fbpx

Szkolenie zdrowy kręgosłup, czyli jak dbać o prawidłową postawę ciała

Siedzący tryb życia, wielogodzinna praca za biurkiem czy przed ekranem komputera to codzienność wielu z nas. Wszystko to prowadzi do ograniczenia aktywności ruchowej do minimum. To właśnie dlatego bóle pleców stały się prawdziwą zmorą ludzkości.

Efektem spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej, są narastające problemy z bólem pleców, karku, odcinka lędźwiowego kręgosłupa, krążeniem krwi oraz osłabieniem mięśni odpowiadających za prawidłową postawę naszego ciała. Jednak ma to negatywny wpływ nie tylko na stan naszego zdrowia, ale także na ogólne samopoczucie oraz wygląd. Aby nie dopuścić do pogłębiania dolegliwości bólowych lub rozwoju poważnych schorzeń kręgosłupa, trzeba wprowadzić w życie aktywność fizyczną, i to jak najszybciej, bowiem największym złem, które czynimy swojemu kręgosłupowi, jest właśnie brak ruchu!

Prawidłowa postawa ciała – jak o nią dbać?

Równomierne napięcie mięśni posturalnych, utrzymanie prawidłowej krzywizny anatomicznej kręgosłupa stanowiącej amortyzację przed wszystkimi obciążeniami oddziałującymi na niego i efektywność funkcji podporowej – na to wszystko wpływa zachowanie prawidłowej postawy ciała. Co więcej, poprawna sylwetka zapobiega bólom i deformacjom kręgów, chroni przed zwyrodnieniami oraz pomaga w oddychaniu.


Kręgosłup pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, dlatego bezwzględnie należy o niego dbać. Jak tego dokonać?


W przypadku kręgosłupa istotną rolę odgrywa profilaktyka i dobre nawyki. Zacznij od zaraz! Wprowadź w życie poniższe zasady i poczuj wyraźną różnicę:

 • Trzymaj proste plecy! Trzeba systematycznie pracować, by wyrobić w sobie ten nawyk. Aby ułatwić sobie zadanie, kilka razy w ciągu dnia powtarzaj następujące ćwiczenie: ściągnij łopatki do tyłu i delikatnie napnij mięśnie brzucha. Utrzymaj pozycję przez kilka sekund, a następnie rozluźnij ciało. Wykonując tę czynność cyklicznie, zadbasz dodatkowo o płaski brzuch i wzmocnisz mięśnie klatki piersiowej.
 • Zadbaj o odpowiednią postawę podczas siedzenia – zainwestuj w dobrze wyprofilowane krzesło! Właściwa wysokość krzesła, biurka oraz monitora odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prostych pleców podczas siedzącej pracy. Ponadto, krzesło musi być wyprofilowane tak, by podtrzymywało odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Można zainwestować w profesjonalny fotel lub zaopatrzyć się w specjalne podkładki utrzymujące plecy prosto.
 • Rób częste przerwy! To bardzo ważne, by co jakiś czas wstać od biurka, przespacerować się rozciągając jednoczenie mięśnie, ręce i prostując plecy. Dla poprawy koncentracji w trakcie przerwy weź także kilka głębszych wdechów.
 • Bądź aktywny fizycznie! Wystarczy, że kilka razy w tygodniu wybierzesz się na spacer, basen, przejażdżkę rowerową lub do klubu fitness. Zasada jest prosta – im mniej czasu wolnego spędzisz w pozycji siedzącej, tym lepiej dla Twojego kręgosłupa! Popracuj także nad wzmocnieniem mięśni pleców – wybieraj ćwiczenia, które angażują mięśnie górnych części ciała.

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Żeby właściwie dbać o prawidłową postawę ciała trzeba wiedzieć, jakie ćwiczenia wybierać, oraz jak je poprawnie wykonywać, gdyż nieumiejętnie prowadzony trening może przynieść więcej szkód niż korzyści.


Jeśli nie masz doświadczenia, zapisz się na zajęcia do klubu fitness i trenuj pod okiem instruktora, który ułoży Ci indywidualny plan ćwiczeń, a także na bieżąco będzie korygował wszystkie błędy.


Ćwiczenia na kręgosłup pomogą Ci zadbać o każdy z odcinków: szyjny, piersiowy oraz lędźwiowy. Aby go wzmocnić i utrzymać w dobrej formie jak najdłużej, postaw na ćwiczenia mięśni grzbietu, brzucha i pośladków, ćwiczenia rozciągające, mobilizujące i wzmacniające. Doskonale sprawdzi się tutaj: joga, pilates, nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze. Pamiętaj także, że przy problemach z kręgosłupem powinieneś wystrzegać się sportów, które obciążają odcinek lędźwiowy, unikaj więc: tenisa ziemnego, joggingu, sportów walki oraz skoków.


Jednak jeśli wolisz ćwiczyć samodzielnie, ale nie masz wystarczającej wiedzy, możesz zapisać się na kurs zdrowy kręgosłup. Uczestnicząc w szkoleniu, zdobędziesz wiedzę z zakresu treningu prozdrowotnego obejmującego zdrowy kręgosłup w zajęciach fitness. Dowiesz się m.in.:

 • na czym polega profilaktyka zdrowotna w pracy z kręgosłupem. Poznasz elementy anatomii i patogenezy kręgosłupa,
 • jak powinny wyglądać ćwiczenia rozluźniające, mobilizujące, wzmacniające, równoważne oraz rozciągające,
 • na czym polega metodyka prowadzenia zajęć prozdrowotnych – zdrowy kręgosłup,
 • na czym polega stretching oraz relaks.

Dzięki zdobytej w trakcie kursu wiedzy, bez problemu poradzisz sobie z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała oraz pozbędziesz się wszelkich dolegliwości bólowych.

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 02 stycznia 2020

Trening funkcjonalny – sposób na wzmocnienie ciała i poprawę kondycji

Trening funkcjonalny to coś więcej niż tylko zwykłe ćwiczenia. Można śmiało powiedzieć, że jest to nowoczesna i przyszłościowa forma aktywności fizycznej,która wyróżnia się na tle innych, użytecznością ćwiczeń, a także naśladowaniem ruchów wykonywanych podczas codziennych czynności. Dzięki temu poszczególne grupy mięśni współdziałają ze sobą, zwiększając przy okazji naszą koordynację ruchową oraz gibkość.. Na tle innych […]

By / 27 grudnia 2019

Bezpieczny trening – kurs pierwszej pomocy

Każdy, kto trenuje, bez wahania zgodzi się z popularnym powiedzeniem, że „sport to zdrowie”. I choć aktywność fizyczna to fascynująca przygoda i wciągająca pasja, która pozwala przekraczać własne granice i zdobywać szczyty, niesie za sobą także duże ryzyko urazów i kontuzji. Należy pamiętać, że do wypadku może dojść wszędzie, zarówno na sali treningowej, siłowni, macie, […]

By / 19 grudnia 2019

Na czym polega psychologia sportu?

Według ogólnodostępnej definicji: „psychologia sportu zajmuje się wykorzystaniem teorii, zasad i technik zaczerpniętych z psychologii, w celu poprawy osiągnięć oraz rozwoju osobistego osób uprawiających ćwiczenia fizyczne i sport”. Jest to dość ogólny opis, który naszym zdaniem ma dużo głębsze znaczenie. Postaramy się nieco bardziej przybliżyć Wam ten temat. Czym jest psychologia sportu? Wraz z popularyzacją […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Adres do korespondencji: ul. Grabiszyńska 281/110

53-234 Wrocław

pn-pt 9:00 - 15:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

  Napisz do nas

  Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.