fbpx

Sztuka skutecznej motywacji

Spadek motywacji i niechęć do dalszych treningów u podopiecznych to problem, z którym jako instruktor zapewne mierzysz się na co dzień. Dlatego też musisz wiedzieć, że brak ochoty na aktywność fizyczną może mieć wiele różnych przyczyn.

Co więcej, z własnego doświadczenia powinieneś wiedzieć, że siła motywacji jest zmienna jak krzywa na wykresie i dotyczy każdej dziedziny życia, to naturalne. Natomiast problem pojawia się wtedy, gdy za spadkiem motywacji idzie rezygnacja z podejmowanej aktywności idrogi do osiągnięcia wyznaczonych wcześniej celów.

W tych najtrudniejszych momentach, w chwilach zniechęcenia i zwątpienia Twoja postawa odgrywa więc bardzo ważną rolę. W żadnym wypadku nie możesz okazać podopiecznemu braku zainteresowania jego problemem. Niezwykle ważna jest Twoja determinacja, wytrwałość, a często nawet upór. Jako instruktor musisz świecić przykładem i inspirować. Przekaz powinien być jasny, że pomimo niedoskonałości, problemów i słabości, z którymi się zmaga, sukces jest na wyciągnięcie ręki, a Ty mu w tym pomożesz.

Czym tak naprawdę jest motywacja?

Mówiąc prostymi słowami, motywacja to stan gotowości do działania, mierzenia się z wyzwaniami spowodowana określoną potrzebą. W przypadku aktywności fizycznej może to być chęć utraty zbędnych kilogramów, poprawa kondycji i marzenia o lepszej sylwetce. Jednak motywacja do treningów jest czymś bardzo ulotnym. Ma to podłoże psychologiczne. Klient pod wpływem emocji kupuje karnet na siłownię, zgłasza się do trenera i rozpoczyna treningi, jednak z czasem ochota mija, szczególnie jeśli efekty nie przychodzą z łatwością. Coraz trudniej zmobilizować się do systematyczności, zaangażowania na stałym, wysokim poziomie, jednym słowem przychodzi kryzys. Tutaj właśnie rozpoczyna się Twoja rola.

Od czego zacząć?

Na samym początku należy wysłuchać swojego klienta, wspólnie poszukać źródła problemu, zastanowić się, co mogło być przyczyną utraty motywacji do ćwiczeń, skoro jeszcze do niedawna treningi sprawiały mu dużo radości i dawały satysfakcję. Warto także przypomnieć mu o wyznaczonych wspólnie celach zarówno tych krótko, jak i długoterminowych, o osiągniętych już sukcesach, a także zaznaczyć, jak ważna jest wiara w siebie i wytrwałość w dążeniu do końca misji. Następie można na nowo opracować strategię działania, tak, by zwiększyć jej efektywność. Możesz wspomóc się przykładem, a mianowicie zaprosić na jeden z treningów podopiecznego, który pomimo słabszych chwil osiągnął sukces. Takie spotkania zawsze dodają energii i przywracają wiarę w sens treningów.

Zastosuj metodę małych kroków

Nie możesz zapominać, że działając zbyt nachalnie, możesz jeszcze bardziej zniechęcić do działania. Musisz znaleźć balans pomiędzy stanowczością a delikatnością. Na początku doskonale sprawdza się metoda małych kroków, czyli plany krótkoterminowe. Opracuj listę ćwiczeń, które dzięki systematycznym treningom dadzą szybkie efekty. Z pewnością będzie to wpływać na lepsze samopoczucie klienta i odzyskanie wiary w siebie.

Pomóc także może przyznawanie nagród, np. wspólny posiłek lub filiżanka dobrej kawy i rozmowa po rzetelnie odbytym treningu. W trakcie takiego spotkania masz szansę pokazać, żechoć klient nie dostrzega postępów, one cały czas są. Aby to udowodnić, możesz na bieżąco zapisywać wyniki, robić zdjęcia z treningów czy nagrywać filmy, które uwidocznią postępy. Podstawą jednak jest skuteczna strategia działania – plan treningowy, dieta czy techniki pomagające redukować stres.

Pamiętaj więc, że podzielenie celu głównego na drobne elementy ułatwi Wam działanie. Realizowanie małych, mniej obciążających celów, ale systematyczne, łatwiej pozwoli sprostać wyzwaniu. A więc spokojne, ale konsekwentne, systematyczne dążenie do celu.

Sumując, musisz działać tak, by Twój klient wiedział, że nie warto rezygnować z marzeń i dawać szybko za wygraną, choć jest to związane z wyrzeczeniami, nieustanną walką z samymsobą, litami potu, a nawet łzami. Przeanalizuj wszystko jeszcze raz, dopisz coś nowego do planu treningowego, spróbuj znaleźć nowy czynnik motywujący. Podziel cele na mniejsze, byłatwiej Wam było dostrzegać postępy i na nowo odnaleźć radość ze sportu i drobnych sukcesów. Pamiętaj także o pozytywnym nastawieniu i przyjaznej atmosferze na sali treningowej.

Więcej dowiesz się na naszym szkoleniu: kurs trenera personalnego.

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 02 stycznia 2020

Trening funkcjonalny – sposób na wzmocnienie ciała i poprawę kondycji

Trening funkcjonalny to coś więcej niż tylko zwykłe ćwiczenia. Można śmiało powiedzieć, że jest to nowoczesna i przyszłościowa forma aktywności fizycznej,która wyróżnia się na tle innych, użytecznością ćwiczeń, a także naśladowaniem ruchów wykonywanych podczas codziennych czynności. Dzięki temu poszczególne grupy mięśni współdziałają ze sobą, zwiększając przy okazji naszą koordynację ruchową oraz gibkość.. Na tle innych […]

By / 27 grudnia 2019

Bezpieczny trening – kurs pierwszej pomocy

Każdy, kto trenuje, bez wahania zgodzi się z popularnym powiedzeniem, że „sport to zdrowie”. I choć aktywność fizyczna to fascynująca przygoda i wciągająca pasja, która pozwala przekraczać własne granice i zdobywać szczyty, niesie za sobą także duże ryzyko urazów i kontuzji. Należy pamiętać, że do wypadku może dojść wszędzie, zarówno na sali treningowej, siłowni, macie, […]

By / 19 grudnia 2019

Na czym polega psychologia sportu?

Według ogólnodostępnej definicji: „psychologia sportu zajmuje się wykorzystaniem teorii, zasad i technik zaczerpniętych z psychologii, w celu poprawy osiągnięć oraz rozwoju osobistego osób uprawiających ćwiczenia fizyczne i sport”. Jest to dość ogólny opis, który naszym zdaniem ma dużo głębsze znaczenie. Postaramy się nieco bardziej przybliżyć Wam ten temat. Czym jest psychologia sportu? Wraz z popularyzacją […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Adres do korespondencji: ul. Grabiszyńska 281/110

53-234 Wrocław

pn-pt 9:00 - 15:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

    Napisz do nas

    Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.