Sztuka skutecznej motywacji

Spadek motywacji i niechęć do dalszych treningów u podopiecznych to problem, z którym jako instruktor zapewne mierzysz się na co dzień. Dlatego też musisz wiedzieć, że brak ochoty na aktywność fizyczną może mieć wiele różnych przyczyn.

Co więcej, z własnego doświadczenia powinieneś wiedzieć, że siła motywacji jest zmienna jak krzywa na wykresie i dotyczy każdej dziedziny życia, to naturalne. Natomiast problem pojawia się wtedy, gdy za spadkiem motywacji idzie rezygnacja z podejmowanej aktywności idrogi do osiągnięcia wyznaczonych wcześniej celów.

W tych najtrudniejszych momentach, w chwilach zniechęcenia i zwątpienia Twoja postawa odgrywa więc bardzo ważną rolę. W żadnym wypadku nie możesz okazać podopiecznemu braku zainteresowania jego problemem. Niezwykle ważna jest Twoja determinacja, wytrwałość, a często nawet upór. Jako instruktor musisz świecić przykładem i inspirować. Przekaz powinien być jasny, że pomimo niedoskonałości, problemów i słabości, z którymi się zmaga, sukces jest na wyciągnięcie ręki, a Ty mu w tym pomożesz.

Czym tak naprawdę jest motywacja?

Mówiąc prostymi słowami, motywacja to stan gotowości do działania, mierzenia się z wyzwaniami spowodowana określoną potrzebą. W przypadku aktywności fizycznej może to być chęć utraty zbędnych kilogramów, poprawa kondycji i marzenia o lepszej sylwetce. Jednak motywacja do treningów jest czymś bardzo ulotnym. Ma to podłoże psychologiczne. Klient pod wpływem emocji kupuje karnet na siłownię, zgłasza się do trenera i rozpoczyna treningi, jednak z czasem ochota mija, szczególnie jeśli efekty nie przychodzą z łatwością. Coraz trudniej zmobilizować się do systematyczności, zaangażowania na stałym, wysokim poziomie, jednym słowem przychodzi kryzys. Tutaj właśnie rozpoczyna się Twoja rola.

Od czego zacząć?

Na samym początku należy wysłuchać swojego klienta, wspólnie poszukać źródła problemu, zastanowić się, co mogło być przyczyną utraty motywacji do ćwiczeń, skoro jeszcze do niedawna treningi sprawiały mu dużo radości i dawały satysfakcję. Warto także przypomnieć mu o wyznaczonych wspólnie celach zarówno tych krótko, jak i długoterminowych, o osiągniętych już sukcesach, a także zaznaczyć, jak ważna jest wiara w siebie i wytrwałość w dążeniu do końca misji. Następie można na nowo opracować strategię działania, tak, by zwiększyć jej efektywność. Możesz wspomóc się przykładem, a mianowicie zaprosić na jeden z treningów podopiecznego, który pomimo słabszych chwil osiągnął sukces. Takie spotkania zawsze dodają energii i przywracają wiarę w sens treningów.

Zastosuj metodę małych kroków

Nie możesz zapominać, że działając zbyt nachalnie, możesz jeszcze bardziej zniechęcić do działania. Musisz znaleźć balans pomiędzy stanowczością a delikatnością. Na początku doskonale sprawdza się metoda małych kroków, czyli plany krótkoterminowe. Opracuj listę ćwiczeń, które dzięki systematycznym treningom dadzą szybkie efekty. Z pewnością będzie to wpływać na lepsze samopoczucie klienta i odzyskanie wiary w siebie.

Pomóc także może przyznawanie nagród, np. wspólny posiłek lub filiżanka dobrej kawy i rozmowa po rzetelnie odbytym treningu. W trakcie takiego spotkania masz szansę pokazać, żechoć klient nie dostrzega postępów, one cały czas są. Aby to udowodnić, możesz na bieżąco zapisywać wyniki, robić zdjęcia z treningów czy nagrywać filmy, które uwidocznią postępy. Podstawą jednak jest skuteczna strategia działania – plan treningowy, dieta czy techniki pomagające redukować stres.

Pamiętaj więc, że podzielenie celu głównego na drobne elementy ułatwi Wam działanie. Realizowanie małych, mniej obciążających celów, ale systematyczne, łatwiej pozwoli sprostać wyzwaniu. A więc spokojne, ale konsekwentne, systematyczne dążenie do celu.

Sumując, musisz działać tak, by Twój klient wiedział, że nie warto rezygnować z marzeń i dawać szybko za wygraną, choć jest to związane z wyrzeczeniami, nieustanną walką z samymsobą, litami potu, a nawet łzami. Przeanalizuj wszystko jeszcze raz, dopisz coś nowego do planu treningowego, spróbuj znaleźć nowy czynnik motywujący. Podziel cele na mniejsze, byłatwiej Wam było dostrzegać postępy i na nowo odnaleźć radość ze sportu i drobnych sukcesów. Pamiętaj także o pozytywnym nastawieniu i przyjaznej atmosferze na sali treningowej.

Więcej dowiesz się na naszym szkoleniu: kurs trenera personalnego.

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 14 listopada 2019

Instruktor tańca – co warto wiedzieć, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie

Lubisz słuchać muzyki, a z każdym jej dźwiękiem Twoje biodra, nogi i całe ciało rwą się do tańca? Łatwo nawiązujesz kontakt z ludźmi i lubisz z nimi pracować? A może by tak zacząć zarabiać na tym, co sprawia ci przyjemność i zostać instruktorem tańca? Instruktor tańca – zawód Zadaniem instruktora tańca jest przekazanie w różnorodny […]

By / 07 listopada 2019

Które kursy cieszą się największą popularnością?

Akademia Mistrzostwa Sportowego nieustannie od 2011 stawia sobie za cel najwyższą jakość szkolenia zainteresowanych kursantów, niezależnie od tego jaką dziedzinę wybierze klient, a lista jest bardzo długa! Chcąc stale się rozwijać, umożliwiamy klientom dostęp do szkoleń z coraz większej ilości dyscyplin sportowych. Na stronie głównej naszego serwisu widoczne jest ponad 10 propozycji kursów (między innymi […]

By / 31 października 2019

Sztuka skutecznej motywacji

Spadek motywacji i niechęć do dalszych treningów u podopiecznych to problem, z którym jako instruktor zapewne mierzysz się na co dzień. Dlatego też musisz wiedzieć, że brak ochoty na aktywność fizyczną może mieć wiele różnych przyczyn. Co więcej, z własnego doświadczenia powinieneś wiedzieć, że siła motywacji jest zmienna jak krzywa na wykresie i dotyczy każdej […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Skarbowców 23a
budynek B2, pok. 319
53-025 Wrocław

pn-pt 9:00 - 14:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

Napisz do nas

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.