Siatkówka a zdrowie, jak to jest naprawdę?

Nie da się ukryć, że siatkówka to dyscyplina, która niezmiennie od wielu lat jest jednym z dwóch sportów narodowych w Polsce. Popularnością dorównuje jej tylko piłka nożna.

Zainteresowanie tą formą aktywności fizycznej widać zarówno na meczach, kiedy to trybuny są wypełnione kibicami po brzegi, jak i na  boiskach — wszystkie polskie drużyny Plus Ligi, żeńskie oraz męskie pełne są młodych i utalentowanych zawodników, przez co poziom gry systematycznie rośnie.

Potwierdzeniem ich umiejętności są imponujące wyniki osiągane m.in. podczas międzynarodowych turniejów. Przypomnijmy, że męska reprezentacja w piłce siatkowej to 3 krotny mistrz świta! W Europie także zaliczają się do grona najlepszych — od 1967 roku zdobyli 9 medali. Polskie siatkarki również mają powody do dumy. Ich osiągnięcia to 3 medale Mistrzostw Świata oraz aż 11 medali zdobytych w rozgrywkach europejskich.

Ogromną popularnością cieszy się także liga amatorska, gdzie coraz więcej osób zbiera się, by się integrować i grać dla czystej przyjemności.

Radość, jaką daje ludziom siatkówka, jest bezsporna, ale w jaki sposób wpływa ona na nasze zdrowie?

Wpływ piłki siatkowej na zdrowie

Piłka siatkowa to dyscyplina sportu, która zwiększa ogólną wydolność organizmu, koordynację ruchową oraz kondycję, tym samym, wpływa na cały aparat ruchowy człowieka. Dlatego też regularna gra przynosi nie tylko przyjemność, ale także zauważalne korzyści dla zdrowia.

Zalety z gry w piłkę siatkową:

 • poprawia zwinność, skoczność i ogólną sprawność organizmu;
 • poprawia wydolność oddechową;
 • uczy dyscypliny;
 • poprawia koncentrację;
 • uczy wiary w siebie i własne możliwości;
 • kształtuje charakter;
 • uczy współpracy w zespole;
 • poprawia samopoczucie;
 • pomaga w budowaniu relacji międzyludzkich.

Jednak siatkówka, podobnie jak każda dyscyplina sportu niesie za sobą pewne zagrożenia, które wynikają głównie z ograniczeń ludzkiego organizmu. Ich konsekwencje widać szczególnie u zawodowych sportowców.

Pewnie zastanawiasz się teraz, jak to jest możliwe? Przecież sport to zdrowie! Otóż okazuje się, że nie zawsze tak jest. Zaraz wyjaśnimy dlaczego.

Siatkówka – przegląd kontuzji

Kontuzje towarzyszą na co dzień wszystkim osobom uprawiającym sport zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Oczywiście ich natężenie jest uwarunkowane od rodzaju uprawianej aktywności. Siatkówka niestety należy do grona sportów o wysokim ryzyku urazów. Co więcej, nie da się przed nimi zabezpieczyć, można jedynie łagodzić ich skutki.

Sporty kontaktowe, takie jak piłka siatkowa najczęściej prowadzą do urazów spowodowanych przeciążeniami aparatu ruchu lub przekroczeniem fizjologicznego zakresu ruchu w sytuacjach dynamicznych. Oto lista  najczęściej spotykanych kontuzji:

 • skręcenie stawu skokowego;
 • zwichnięcie stawu skokowego;
 • urazy stawu kolanowego;
 • zerwanie lub naderwanie więzadeł;
 • uszkodzenie łękotek;
 • neuropatia splotu ramiennego;
 • przeciążenia mięśni stabilizujących m.in. łopatki lub ramiona;
 • bóle kręgosłupa związane z naciągnięciem mięśni oraz uszkodzeń krążków międzykręgowych;
 • zwichnięcia i wybicia palców,
 • uszkodzenia nadgarstków;
 • naciągnięcia mięśni, m.in. ud czy łydek.

Podobnych urazów może być znacznie więcej. Duże obciążenie organizmu oraz zbyt duża intensywność treningów prowadzą do bolesnych kontuzji, dlatego tak ważne jest, by trenować z głową i najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora. Nie zrażaj się więc, tylko zadbaj o odpowiednie przygotowanie.

Ucz się od najlepszych!

Jak mówi znane przysłowie „nauka to klucz do sukcesu” i trudno się z nim nie zgodzić. Dlatego, jeśli traktujesz siatkówkę poważnie i chcesz ją trenować, zacznij od podstaw, czyli nauki techniki. A jak wiadomo, jeśli się uczyć, to od najlepszych.

Technika w siatkówce odgrywa kluczową rolę, dlatego warto trenować pod czujnym okiem instruktora, by od początku eliminować błędy i złe nawyki. Podczas zajęć z trenerem można nauczyć się także podstawowych zasad ataku, gry defensywnej oraz rodzajów zagrywek i sposobów poruszania się po boisku.

Z takim przygotowaniem, gra w siatkówkę pozwoli Ci odnosić sukcesy i czerpać mnóstwo radości i satysfakcji z uprawiania tego sportu. A może z czasem zapragniesz więcej i postanowisz zamienić swoją pasję w sposób zarabiania? My Ci w tym pomożemy! Zapraszamy na nasz kurs instruktora siatkówki — działamy na terenie całej Polski 🙂

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 14 listopada 2019

Instruktor tańca – co warto wiedzieć, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie

Lubisz słuchać muzyki, a z każdym jej dźwiękiem Twoje biodra, nogi i całe ciało rwą się do tańca? Łatwo nawiązujesz kontakt z ludźmi i lubisz z nimi pracować? A może by tak zacząć zarabiać na tym, co sprawia ci przyjemność i zostać instruktorem tańca? Instruktor tańca – zawód Zadaniem instruktora tańca jest przekazanie w różnorodny […]

By / 07 listopada 2019

Które kursy cieszą się największą popularnością?

Akademia Mistrzostwa Sportowego nieustannie od 2011 stawia sobie za cel najwyższą jakość szkolenia zainteresowanych kursantów, niezależnie od tego jaką dziedzinę wybierze klient, a lista jest bardzo długa! Chcąc stale się rozwijać, umożliwiamy klientom dostęp do szkoleń z coraz większej ilości dyscyplin sportowych. Na stronie głównej naszego serwisu widoczne jest ponad 10 propozycji kursów (między innymi […]

By / 31 października 2019

Sztuka skutecznej motywacji

Spadek motywacji i niechęć do dalszych treningów u podopiecznych to problem, z którym jako instruktor zapewne mierzysz się na co dzień. Dlatego też musisz wiedzieć, że brak ochoty na aktywność fizyczną może mieć wiele różnych przyczyn. Co więcej, z własnego doświadczenia powinieneś wiedzieć, że siła motywacji jest zmienna jak krzywa na wykresie i dotyczy każdej […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Skarbowców 23a
budynek B2, pok. 319
53-025 Wrocław

pn-pt 9:00 - 14:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

Napisz do nas

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.