Cross czy siłowy, który trening przynosi lepsze efekty?

Oba wymienione treningi należą do grupy ćwiczeń wytrzymałościowo – siłowych, jednak różnice pomiędzy nimi są zasadnicze. O tym, który z nich przyniesie Ci lepsze rezultaty, decyduje cel, jaki sobie wyznaczyłeś. Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnijmy sobie, czym tak naprawdę jest cross trening, a czym trening siłowy.

Zasady cross treningu

Cross trening to niezwykle intensywna i różnorodna technika sportu, która łączy w sobie elementy ćwiczeń siłowych, lekkoatletyki oraz gimnastyki. Głównym celem tego rodzaju aktywności fizycznej jest podnoszenie wytrzymałości i wydolności organizmu.


Dlatego, jeśli postanowiłeś, że chcesz zredukować swoją wagę, pracując jednocześnie nad lepszą sylwetką i większą siłą, ten trening będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!


Wykonując ćwiczenia dedykowane dla cross treningu zaangażujesz do pracy niemal wszystkie mięśnie oraz ścięgna poprawiając swoją szybkość, zwinność, gibkość i koordynację ruchową, a także zwiększysz swoją wytrzymałość i nauczysz się lepiej kontrolować ciało. Co więcej, choć ta forma treningu skupia się głównie na spalaniu kalorii i budowaniu mięśni, a ćwiczenia są wymagające, jest to bezpieczny rodzaj aktywności, nawet w swojej najbardziej zaawansowanej odmianie.


Temat Cię zainteresował i chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź naszą ofertę i weź udział w szkoleniu: cross trening poziom I.

Na czym polega trening siłowy?

Trening siłowy to przede wszystkim ćwiczenia z obciążeniem, które mają na celu doprowadzić do szybkiego przyrostu masy mięśniowej. W trakcie treningu siłowego wykorzystuje się masę swojego ciała lub obciążenia dodatkowego: sztangi, hantli czy kettlebells. Jest to bardzo skuteczna forma aktywności fizycznej, która nie wymaga wiele czasu, a przynosi imponujące efekty.

Jakie rezultaty możesz osiągnąć? W trakcie treningu siłowego spalisz dużo kalorii, pobudzisz metabolizm, wyrzeźbisz i wysmuklisz sylwetkę, a także poprawisz swoją ogólną kondycję. Jest to technika sportu, którą z powodzeniem możesz łączyć z innymi dyscyplinami.

A zatem, jeśli Twój cel to zwiększenie sprawności fizycznej, wyrzeźbienie sylwetki i zwiększenie masy mięśniowej, utrata wagi lub zwiększenie wytrzymałości siłowej, trening siłowy będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli temat wydaje Ci się interesujący i chciałbyś nauczyć się technik treningu siłowego, zapisz się na nasz kurs z treningu siłowego.

Cechy wspólne

Wiesz już, na czym polegają różnice pomiędzy powyższymi treningami, jednak mają one także pewne cechy wspólne. Mianowicie, bez względu na to, którą dyscyplinę wybierzesz, musisz stosować się do określonych, uniwersalnych zasad, by udało Ci się osiągnąć założone cele. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać:

  • Wyznacz sobie cele;
  • Opracuj program treningowy i się go trzymaj;
  • Dostosuj ćwiczenia do umiejętności;
  • Zwracaj uwagę na technikę;
  • Nigdy nie zapominaj o rozgrzewce;
  • Pamiętaj o przerwach na regenerację;
  • Dbaj o dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w białko.

Ponadto pamiętaj, że obie omawiane dzisiaj formy treningu są wymagające zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym, dlatego decydując się na któryś z nich, musisz być zdecydowany, zmotywowany i zdyscyplinowany.

Zajęcia tego typu prowadzone są zwykle w niewielkich, zgranych grupach ludzi, którzy często skupiają swoją uwagę na rywalizacji. Powoduje to, że zwykłe treningi czasami przemieniają się w pewnego rodzaju zawody. Ma to pozytywny wpływ na motywację, ważne jednak, by zachować równowagę, bowiem najważniejszym celem treningu powinno być rywalizowanie z własnymi słabościami i nieustanne podnoszenie umiejętności.

Cross czy siłowy, który trening lepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od efektów, jakie chcesz osiągnąć oraz Twoich predyspozycji. Obie dyscypliny mają swoje mocne i słabe strony, jednak wybór zawsze powinien być zgodny z Twoimi indywidualnymi oczekiwaniami.

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 12 września 2019

Jak wybrać dobry kurs na instruktora fitness? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę!

Branża fitness w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Ma to oczywiście związek z rosnącą świadomością naszych rodaków na temat wpływu aktywności fizycznej oraz dobrze zbilansowanej diety na stan zdrowia, samopoczucia oraz ogólnej kondycji. Naturalnym efektem popularyzacji sportu wśród Polaków jest rosnące zapotrzebowanie na profesjonalnych instruktorów fitness. Dlatego też jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne […]

By / 05 września 2019

Cross czy siłowy, który trening przynosi lepsze efekty?

Oba wymienione treningi należą do grupy ćwiczeń wytrzymałościowo – siłowych, jednak różnice pomiędzy nimi są zasadnicze. O tym, który z nich przyniesie Ci lepsze rezultaty, decyduje cel, jaki sobie wyznaczyłeś. Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnijmy sobie, czym tak naprawdę jest cross trening, a czym trening siłowy. Zasady cross treningu Cross trening to niezwykle intensywna […]

By / 29 sierpnia 2019

Instruktor siłowni – otwórz się na nowe możliwości

Jak już zapewne wiesz, praca na siłowni w charakterze instruktora fitness czy trenera personalnego, wymaga nieustannego doskonalenia swoich umiejętności i poszerzania kwalifikacji. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele, dlatego bież udział w kolejnych szkoleniach i nigdy nie spoczywaj na laurach. Musisz ciężko pracować i korzystać ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Tylko dzięki takim działaniom osiągniesz […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Skarbowców 23a
budynek B2, pok. 319
53-025 Wrocław

pn-pt 9:00 - 14:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

Napisz do nas

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.