fbpx

Jak powinno wyglądać przygotowanie siłowe w Pole Dance?

Stereotypy dotyczące Pole Dance powoli odchodzą do lamusa. Zmienia się postrzeganie tej dyscypliny sportu, co przekłada się na rosnące zainteresowanie zajęciami, a tym samym, zwiększa się także zapotrzebowanie na profesjonalnych instruktorów. Jeśli chcesz rozwijać się w tej dziedzinie, warto byś dowiedziała się, jak powinno wyglądać właściwe przygotowanie do treningów. Tak, by zajęcia były skuteczne oraz bezpieczne nie tylko dla Ciebie, ale i osób, z którymi będziesz współpracować.

Czym tak naprawdę jest Pole Dance?

W praktyce Pole Dance to bardzo techniczny i wymagający sport, w którym pracują wszystkie partie mięśni ciała, dlatego każdy ruch ma tutaj ogromne znaczenie. Jako osoba trenująca musisz być w pełni świadoma swojego ciała. Tylko wtedy, uda Ci się wypracować zwinność oraz lekkość podczas wykonywania figur i akrobacji. Musisz jednak wiedzieć, że zdobycie takich umiejętności wymaga czasu i często wiąże się z wielogodzinnymi treningami.

Kluczową rolę w tym sporcie odgrywają silne ramiona oraz mięśnie pleców i brzucha. Dlatego też odpowiednie przygotowanie siłowe jest w tym przypadku tak ważne. Bez niego osiągnięcie sukcesu jest niemożliwe. Tylko systematyczne i rzetelne podejście do treningu oraz praca nad poprawą ogólnej kondycji, pozwoli Ci czerpać prawdziwą radość z tańca na rurze.

Przekonaj się więc, jak powinno wyglądać dobre przygotowanie siłowe w Pole Dance.

Zacznij od klasycznych ćwiczeń siłowych

Na liście ćwiczeń, które pomagają budować siłę, znajdziesz m.in.: przysiady, martwe ciągi, wyciskanie, czy też podciąganie. Wykonując je systematycznie, zwiększysz swoją siłę poprzez aktywowanie jednostek motorycznych w mięśniach. Co więcej, opierając się na tzw. ćwiczeniach wielostawowych, zaangażujesz do działania także mniejsze mięśnie, które przełożą się na inne cechy motoryczne wykorzystywane podczas figur na rurze. Będą to np. lepsza wytrzymałość, koordynacja ruchowa, stabilizacja oraz dokładność. Sumując, trening siłowy jest doskonałym uzupełnieniem, a wręcz podstawą treningu Pole dance.

Pamiętaj o Core Stability!

To nic innego, jak ćwiczenia, które pozwalają wzmocnić mięśnie brzucha. Należy tutaj zaznaczyć, że w dużej mierze składają się one z włókien wolnokurczliwych i pełnią określone funkcje, m.in. zgięcia i rotacji, a także wspomagają oddychanie. Dlatego też trzeba je trenować w sposób szczególny. A mianowicie, mięśnie brzucha wymagają większej ilości ćwiczeń i powtarzania ich w krótkich odstępach czasowych. Ponadto, włączając do treningów mięśnie przykręgosłupowe, wzmocnisz siłę całego ciała. Spokojny, miarowy oddech połączony z odpowiednim napięciem mięśniowym, zagwarantuje Ci doskonałe efekty i odpowiedni przepływ siły z kończyn do tułowia.

Minimalizuj ryzyko kontuzji

Pole Dance to dyscyplina sportu o podwyższonym ryzyku kontuzji. Wynika to z faktu, że taniec na rurze wymaga zarówno dużej siły, jak i ogólnej wytrzymałości całego ciała. Nieustanne obciążanie określonych partii mięśni kosztem innych, powoduje pewne dysproporcje w obrębie kręgosłupa, bioder oraz barków. Konsekwencje mogą być poważne, gdyż mogą prowadzić do bolesnych urazów. Właśnie dlatego w programach treningowych, bezwzględnie musisz uwzględniać ćwiczenia zabezpieczające Twoje stawy, ścięgna oraz stożki rotatorów. Praca pod kątem budowania hipertrofii mięśniowej na różnych płaszczyznach, znacząco pomoże Ci w uzyskaniu lepszych wyników w tańcu.

Liczy się także kontrolowanie tempa wykonywanych ćwiczeń. Nastawiając się na wydłużoną fazę ekscentryczną i izometrię, wzmocnisz elementy okołostawowe i przyzwyczaisz je do coraz cięższej pracy.

Podsumowując, taniec Pole Dance to piękna dyscyplina sportu, która nastawiona jest na płynność ruchów, lekkość i fantazję. Jest to także atrakcyjna forma samorealizacji i spełnienia. Do treningów trzeba jednak podejść z głową, w sposób przemyślany. Tak, byś mogła cieszyć się z tańca na rurze przez długie lata bez kontuzji.

Rozpocznij swoją przygodę z Pole Dance i zapisz się na najbliższe szkolenie! Chętnie nauczymy Cię technik tańca i wskażemy drogę dalszego rozwoju. Działamy na terenie całego kraju, dlatego możesz wybrać optymalną dla siebie lokalizację. Sprawdź naszą ofertę: kurs instruktora Pole Dance.

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 02 stycznia 2020

Trening funkcjonalny – sposób na wzmocnienie ciała i poprawę kondycji

Trening funkcjonalny to coś więcej niż tylko zwykłe ćwiczenia. Można śmiało powiedzieć, że jest to nowoczesna i przyszłościowa forma aktywności fizycznej,która wyróżnia się na tle innych, użytecznością ćwiczeń, a także naśladowaniem ruchów wykonywanych podczas codziennych czynności. Dzięki temu poszczególne grupy mięśni współdziałają ze sobą, zwiększając przy okazji naszą koordynację ruchową oraz gibkość.. Na tle innych […]

By / 27 grudnia 2019

Bezpieczny trening – kurs pierwszej pomocy

Każdy, kto trenuje, bez wahania zgodzi się z popularnym powiedzeniem, że „sport to zdrowie”. I choć aktywność fizyczna to fascynująca przygoda i wciągająca pasja, która pozwala przekraczać własne granice i zdobywać szczyty, niesie za sobą także duże ryzyko urazów i kontuzji. Należy pamiętać, że do wypadku może dojść wszędzie, zarówno na sali treningowej, siłowni, macie, […]

By / 19 grudnia 2019

Na czym polega psychologia sportu?

Według ogólnodostępnej definicji: „psychologia sportu zajmuje się wykorzystaniem teorii, zasad i technik zaczerpniętych z psychologii, w celu poprawy osiągnięć oraz rozwoju osobistego osób uprawiających ćwiczenia fizyczne i sport”. Jest to dość ogólny opis, który naszym zdaniem ma dużo głębsze znaczenie. Postaramy się nieco bardziej przybliżyć Wam ten temat. Czym jest psychologia sportu? Wraz z popularyzacją […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Adres do korespondencji: ul. Grabiszyńska 281/110

53-234 Wrocław

pn-pt 9:00 - 15:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

    Napisz do nas

    Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.