fbpx

Kto może prowadzić zajęcia fitness?

Praca instruktora fitness to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Prowadzenie tego rodzaju zajęć daje wiele satysfakcji, a dodatkowo pozwala na nieustanny kontakt z innymi ludźmi. Co więcej, wykonując ten zawód, cały czas usprawnia się kondycję i dba o swoje zdrowie. Jeżeli sport jest Twoją pasją i pragniesz zarażać nią innych, to praca instruktora fitness zdecydowanie jest dla ciebie. Jednak same dobre chęci i zainteresowanie sportem, w tym przypadku nie będą wystarczające. Do pełnienia tego zawodu konieczne jest spełnienie określonych wymagań. Czas dowiedzieć się, kto może prowadzić zajęcia fitness i jakie warunki należy spełniać?

Instruktor fitness – opis zawodu

Prowadzenie zajęć sportowych to jedno z zadań instruktora fitness. Jednak na tym jego rola się nie kończy. Zadaniem instruktora jest również przygotowanie układów choreograficznych oraz tworzenie zestawu ćwiczeń, które są odpowiednio dopasowane do charakteru zajęć. Podczas tworzenia planu, warto zwrócić uwagę na różnorodność osób, które przychodzą na zajęcia. Ważny jest ich wiek, a także kondycja fizyczna. Jeżeli masz odpowiednie umiejętności, to możesz zająć się prowadzeniem różnorodnych zajęć.

Więcej na temat zawodu instruktora fitness oraz zadań, które należą do jego obowiązków, możesz dowiedzieć się z naszego kursu.

Jak zostać instruktorem fitness?

Kilka lat temu wprowadzono ustawę deregulacyjną, przez co wymagania co do uprawnień, jakie powinien mieć instruktor sportowy, nieco się zmieniły. Przed wprowadzeniem tej ustawy każdy instruktor sportowy musiał ukończyć studia wyższe na kierunku wychowania fizycznego. Dodatkowo potrzebna była specjalizacja instruktora na danym sporcie. Obecnie zostanie instruktorem fitness, jest znacznie prostsze. Do wykonywania tej pracy należy:

• Ukończyć osiemnasty rok życia;
• Mieć wykształcenie średnie;
• Mieć wiedzę na temat działalności instruktora;
• Wykazać niekaralność za postępowania umyślne w związku ze współzawodnictwem.

Ale czy to wystarczy, by być dobrym instruktorem? Zdecydowanie nie! Dobry instruktor powinien posiadać przede wszystkim wiedzę, by zajęcia prowadzone przez niego były bezpieczne i profesjonalne. Dlatego, jeśli chcesz osiągnąć sukces w tym zawodzie, powinieneś ukończyć kurs zakończony egzaminem, a następnie wręczeniem legitymacji i certyfikatu w języku angielskim. Wszystko to da Ci uprawnienia do wykonywania zawodu zarówno w Polsce, jak i na terenie państw Unii Europejskiej.

Kurs na instruktora fitness

Choć obecnie nie trzeba posiadać specjalistycznych kursów na instruktora fitness, to jednak większość klubów wymaga potwierdzenia kwalifikacji od przyszłych pracowników. To właśnie dlatego, warto zapisać się na organizowany przez Akademię Mistrzostwa Sportowego kurs, ponieważ to znacząco zwiększa szanse na zatrudnienie. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza że konkurencja w tym zwodzie jest spora. Kursy na instruktora fitness organizujemy praktycznie w każdym większym mieście i odbywają się one regularnie. Oferta jest szeroka, więc każdy bez problemu znajdzie rozwiązanie, które jest dla niego odpowiednie, również Ty. Na szkoleniu nauczysz się prowadzenia zająć z klasycznego aerobiku, a następnie poszerzysz swoje kompetencje. Wśród popularnych zajęć można wyróżnić kursy na instruktora zumby, czy fitness pump. Musisz jednak wiedzieć, że uczestnictwo w kursach jest płatne. Zazwyczaj mają one charakter tygodniowy – 7 dni z rzędu lub weekendowy – 4 weekendy, w sumie 8 dni, w obu przypadkach kurs obejmuje 63 godziny zegarowe. Po zakończeniu kursu każdy uczestnik otrzymuje certyfikat ukończenia szkolenia, który potwierdza jego kwalifikacje i daje uprawnienia do wykonywania zawodu instruktora fitness.

Kto nadaje się na instruktora fitness?

Jeżeli patrzymy na to formalnie, to instruktorem fitness może zostać każdy. Warto jednak podkreślić, że i w tym zawodzie należy wykazywać odpowiednie predyspozycje. Przede wszystkim w zawodzie instruktora fitness liczy się to, by być otwartym na ludzi. Jeżeli jesteś miły i charyzmatyczny, to na Twoich zajęciach będzie pojawiać się więcej osób, a to przełoży się na wyższe zarobki. Jednak sam charakter nie wystarczy, konieczna jest również doskonała kondycja fizyczna. Warto byś był osobą cierpliwą, ponieważ na zajęciach pojawia się wiele osób początkujących, które mogą nie podołać szybkim i wymagającym ćwiczeniom.

Przez to, że zawód instruktora fitness może pełnić każdy, sytuacja na rynku wydaje się nie najlepsza. Pojawia się duża konkurencja, przez co występować mogą ewentualne trudności w znalezieniu pracy. Trzeba jednak zaznaczyć, że większe szanse na zatrudnienie, dają szersze kwalifikacje, które można uzyskać po zakończeniu naszego kursu. Co więcej, większe szanse na rynku pracy mają osoby, które wykazują wyższe doświadczenie.

Czy warto zostać instruktorem fitness?

Nie da się jednoznacznie określić, czy pełnienie tego zawodu się opłaca. Pod względem finansowym, praca ta może dla wielu osób wydawać się atrakcyjna. Jednak na wielkość Twojego wynagrodzenia będzie wpływać wiele czynników. O wynagrodzeniu decyduje miejsce pracy, doświadczenie, renoma, a także ilość godzin wypracowanych w tygodniu. Jednak największym plusem tej pracy, jest to, że z łatwością możesz połączyć przyjemne z pożytecznym. Praca instruktora fitness, nie należy do monotonnych zajęć i daje ciekawe doświadczenie. Dodatkową zaletą, jest to, że zazwyczaj masz elastyczne godziny pracy. Co więcej, każdego dnia możesz poznać ciekawych ludzi, a podczas pracy nie tylko zarabiasz, ale również dobrze się bawisz.

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 12 grudnia 2019

NOWOŚĆ! Praktyki po kursie trenera personalnego!

O tym, że wykwalifikowany trener personalny jest wszechstronnym specjalistą, dobrze przygotowanym do pracy z klientami zapewne już wiecie. Wiecie także, że trener to nie tylko osoba wyspecjalizowana w jednej dziedzinie sportu, a trening personalny nie jest jedynie zestawem odpowiednio ułożonych ćwiczeń, ale obejmuje również wiedzę z zakresu dietetyki, psychologii oraz umiejętności pedagogiczne. Dlatego, jeśli planujecie […]

By / 05 grudnia 2019

Taping, jako forma leczenia kontuzji

Każda dyscyplina sportu niesie za sobą ryzyko wystąpienia kontuzji. Bolesne urazy, a także różne dysfunkcje związane z mięśniami i narządami ruchu, to częste przypadłości u osób trenujących intensywnie i systematycznie. Samodzielne uporanie się z problemem często bywa trudne i czasochłonne. Co więcej, może wiązać się z powikłaniami. Na szczęście istnieje skuteczna, bezbolesna i bezpieczna metoda, […]

By / 28 listopada 2019

Jak powinno wyglądać przygotowanie siłowe w Pole Dance?

Stereotypy dotyczące Pole Dance powoli odchodzą do lamusa. Zmienia się postrzeganie tej dyscypliny sportu, co przekłada się na rosnące zainteresowanie zajęciami, a tym samym, zwiększa się także zapotrzebowanie na profesjonalnych instruktorów. Jeśli chcesz rozwijać się w tej dziedzinie, warto byś dowiedziała się, jak powinno wyglądać właściwe przygotowanie do treningów. Tak, by zajęcia były skuteczne oraz […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Skarbowców 23a
budynek B2, pok. 319
53-025 Wrocław

pn-pt 9:00 - 14:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

Napisz do nas

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.