fbpx

Największe błędy w treningu bez nadzoru trenera

W czasie treningu wiele osób nieświadomie popełnia błędy, które obniżają efektywność ćwiczeń, a także zwiększają ryzyko kontuzji. Niestety nawet najbardziej intensywny wysiłek fizyczny nie gwarantuje osiągnięcia oczekiwanych efektów, jeżeli trening jest wykonywany nieprawidłowo technicznie, a mięśnie nie miały wystarczającej ilości czasu, potrzebnego na regenerację. Błędy podczas treningu najczęściej pojawiają się u początkujących. Jako trener personalny musisz wiedzieć, jakie błędy są najczęstsze podczas treningu, a także, jak należy je eliminować.

Zawsze pamiętaj o rozgrzewce

Jednym z najczęstszych błędów u osób trenujących, jest pomijanie rozgrzewki i zaczynanie treningu od razu od ćwiczeń właściwych. Skutki tego błędu mogą być bardzo poważne, ponieważ bez rozgrzewki mięśnie nie są dostatecznie rozgrzane, a przez to są o wiele bardziej narażone na kontuzję. Rozgrzewka jest potrzebna, ponieważ przygotowuje organizm na wysiłek fizyczny, a dodatkowo zwiększa wydajność organizmu i pozwala na zwiększenie efektywności kolejnych ćwiczeń. Jako trener personalny powinieneś zdawać sobie sprawę, że najlepsza rozgrzewka, która wystarczająco przygotuje ciało do treningu, powinna trwać minimum 10 minut, a ćwiczenia powinny obejmować wszystkie partie ciała. Te najważniejsze części, które powinny być najlepiej rozgrzane, to stawy skokowe, kolanowe, barkowe, szyjne i biodrowe.

Więcej na temat wykonywania prawidłowej rozgrzewki dowiesz się z naszego kursu.

Zwracaj uwagę na prawidłowe dopasowanie obciążenia

Przy każdym treningu bezwzględnie należy zwracać uwagę na możliwości organizmu. Jest to bardzo ważne, szczególnie jeżeli ćwiczenia odbywają się z obciążeniem. Przy treningach siłowych dobrze dopasowana waga obciążenia odgrywa kluczową rolę. W przypadku osób początkujących znacznie lepiej sprawdzi się mniejsze obciążenie niż to o największych ciężarach. Zbyt duże obciążenie prowadzi do nadwyrężenia mięśni, przez co szybko zaczyna brakować sił do wykonywania kolejnych powtórzeń. Zadaniem trenera personalnego jest zwracanie uwagi na to, jak reaguje ciało podopiecznego podczas treningu siłowego i pilnowanie by nie przesadził z wagą. Dwanaście pierwszych powtórzeń to te najważniejsze. Jeżeli po ich wykonaniu mięśnie zaczynają się męczyć, ale nie drżą, to znak, że ciężar jest odpowiednio dobrany. Przy doborze liczy się również masa ciała, płeć, a także efekty, jakie chce osiągnąć klient.

Rób przerwy i pamiętaj o odpoczynku między treningami

Wiele osób początkujących chce jak najszybciej osiągnąć wymarzone efekty treningowe – rozbudowanie masy mięśniowej, czy redukcję zbędnych kilogramów, dlatego ćwiczą codziennie. Wydaje im się, że właśnie to będzie dawało najlepsze efekty, jednak mięśnie potrzebują, chociaż jednodniowego odpoczynku, by mogły się prawidłowo zregenerować. Przerwy w czasie treningu są konieczne, wszak to właśnie w czasie przerw dochodzi do wzrostu masy mięśniowej. Zatem trening siłowy powinien być wykonywany 3-4 razy w tygodniu u początkujących. Częściej można natomiast stosować trening cardio. Pracując jako trener personalny, Twoim obowiązkiem będzie uświadamianie podopiecznych, jak ważnym elementem treningu jest regeneracja. Rola trenera nie sprowadza się tylko do pokazywania ćwiczeń, trener musi stawiać na edukację, która także daje efekty treningowe.

Uwzględniaj ćwiczenia na wszystkie partie ciała

Wszystkie mięśnie w ciele człowieka powinny regularnie dostawać bodźce, które pobudzają je do rozwoju. Jeżeli są one tego pozbawione, to wszelki wysiłek włożony w ćwiczenia nie da żadnych skutków. Monotonne ćwiczenia tylko na jedną partię ciała sprawiają, że niemożliwe staje się osiągnięcie dobrze zbudowanej sylwetki. Dlatego tak ważne jest, abyś jako trener personalny wiedział, jak uwzględnić  w planie treningowym ćwiczenia, które pobudzają do pracy wszystkie partie mięśni.

Nie zapominaj o motywacji i systematyczności

Najlepsze efekty przynosi systematyczna aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia wykonywane trzy, cztery raz w tygodniu z pewnością dadzą lepsze efekty, niż intensywny wysiłek jednego dnia, który doprowadzi tylko do bolesnych zakwasów. Najlepiej, by klient miał wyrobiony nawyk treningu w określone dni tygodnia, co więcej, najlepiej o stałej porze dnia. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie mu zachować systematyczność. Jako trener musisz wiedzieć, jak zachęcić swojego klienta do systematycznych ćwiczeń. Oto kilka przykładów:

  • Tłumacz, jak ważna jest systematyczność;
  • Przypominaj o wyznaczonym celu;
  • Motywuj do działania;
  • Rozmawiaj i rozwiewaj wątpliwości;
  • Przypominaj o następnym spotkaniu.

Zwracaj uwagę na technikę

Przed przystąpieniem do treningu należy dobrze się do niego przygotować. Konieczne jest zapoznanie się z techniką wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Ćwiczenia, które na pozór mogą wydawać się łatwe, w praktyce często wymagają precyzji i dbałości o każdy ruch. Technika jest ważna nie tylko przy skomplikowanych ćwiczeniach, ale również przy robieniu znanych wszystkim brzuszków, przysiadów czy pompek. Pracując jako trener, musisz pamiętać, by przed każdym treningiem pokazać prawidłową technikę wykonywania danego ćwiczenia oraz jak wygląda jego błędne wykonanie i co wtedy dzieje się z mięśniami, a także stale zwracać uwagę na ćwiczenia wykonywane przez klienta.

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 12 grudnia 2019

NOWOŚĆ! Praktyki po kursie trenera personalnego!

O tym, że wykwalifikowany trener personalny jest wszechstronnym specjalistą, dobrze przygotowanym do pracy z klientami zapewne już wiecie. Wiecie także, że trener to nie tylko osoba wyspecjalizowana w jednej dziedzinie sportu, a trening personalny nie jest jedynie zestawem odpowiednio ułożonych ćwiczeń, ale obejmuje również wiedzę z zakresu dietetyki, psychologii oraz umiejętności pedagogiczne. Dlatego, jeśli planujecie […]

By / 05 grudnia 2019

Taping, jako forma leczenia kontuzji

Każda dyscyplina sportu niesie za sobą ryzyko wystąpienia kontuzji. Bolesne urazy, a także różne dysfunkcje związane z mięśniami i narządami ruchu, to częste przypadłości u osób trenujących intensywnie i systematycznie. Samodzielne uporanie się z problemem często bywa trudne i czasochłonne. Co więcej, może wiązać się z powikłaniami. Na szczęście istnieje skuteczna, bezbolesna i bezpieczna metoda, […]

By / 28 listopada 2019

Jak powinno wyglądać przygotowanie siłowe w Pole Dance?

Stereotypy dotyczące Pole Dance powoli odchodzą do lamusa. Zmienia się postrzeganie tej dyscypliny sportu, co przekłada się na rosnące zainteresowanie zajęciami, a tym samym, zwiększa się także zapotrzebowanie na profesjonalnych instruktorów. Jeśli chcesz rozwijać się w tej dziedzinie, warto byś dowiedziała się, jak powinno wyglądać właściwe przygotowanie do treningów. Tak, by zajęcia były skuteczne oraz […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Skarbowców 23a
budynek B2, pok. 319
53-025 Wrocław

pn-pt 9:00 - 14:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

Napisz do nas

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.