Prowadzenie zajęć na basenie – o czym musisz pamiętać?

Zajęcia z nauki pływania i fitnessu stają się coraz bardziej popularne, a to ze względu na to, że pływanie jest doskonałą metodą, by zadbać o swoją kondycję i sylwetkę. Jednak, by móc prowadzić tego typu zajęcia, musisz spełniać pewne wymagania. Jak wiadomo na basenie może być znacznie bardziej niebezpiecznie niż na zwykłej sali do ćwiczeń. Szczególnie narażone są osoby, które dopiero uczą się pływać. Tak więc będąc instruktorem pływania, musisz być przede wszystkim skupiony i uważny w czasie swojej pracy. Twoi podopieczni potrzebują Twojej uwagi i porad, ale również liczą na to, że zapewnisz im odpowiednie bezpieczeństwo w trakcie zajęć.

Kto może prowadzić zajęcia pływania?

Lekcje pływania na basenie mogą być prowadzone przez nauczyciela lub instruktora, który ma odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty. Zasady dotyczące pozyskania tytułu instruktora pływania określane są przez rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, które zostało zatwierdzone dnia 27 czerwca 2001 roku. Rozporządzenie to dotyczy kwalifikacji, stopni, a także tytułów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej, oraz zasad i trybów uzyskiwania poszczególnych dokumentów. Jeżeli chcesz uzyskać uprawnienia do prowadzenia zajęć na basenie, a Twoim celem, jest zostanie instruktorem pływania, to dobrym rozwiązaniem, jest zgłoszenie się na jeden z naszych kursów, gdzie możesz przejść przez zajęcia teoretyczne i praktyczne, które prowadzone są przez profesjonalistów i wykwalifikowanych specjalistów.

Prowadzenie zajęć z młodzieżą

Jeżeli chcesz prowadzić zajęcia z pływania na basenie, to przede wszystkim musisz przygotować się na zrozumienie potrzeb, a także określenie obaw wszystkich osób, które pojawiają się na lekcji. Najczęściej na takich zajęciach pojawiają się osoby młode, dlatego liczy się również umiejętność dominowania nad taką grupą. Warto pamiętać, że dzieci lubią dominować, a także mają potrzebę popisywania się przed rówieśnikami, a co najważniejsze mogą być także agresywne w stosunku do innych. To właśnie od instruktora pływania będzie zależeć, jak będą wyglądały zajęcia, a także, czy będzie on w stanie zapanować nad gromadą młodzieży. Można mieć wysokie kwalifikacje, odpowiednie licencje, a także zyskać przychylność kuratora oświaty, ale kompetencje i tak mogą okazać się za małe, jeżeli chodzi o prowadzenie zajęć z młodzieżą, która jest w fazie ruchu. Warto więc pamiętać o tym, by pokazać, że to właśnie Ty prowadzisz zajęcia i to Ty wyznaczasz zasady. Młodzież i dzieci muszą czuć do Ciebie szacunek, by pojawiła się w nich chęć słuchania i wykonywania Twoich poleceń. Jeżeli tak nie będzie, to zajęcia mogą okazać się trudniejsze, niż może się to wydawać.

Jak powinny wyglądać lekcje pływania na basenie?

Na kursie poznasz metody, w jaki sposób uczyć pływać każdego swojego podopiecznego. Ważne jest to, byś miał wiedzę na temat tego, jakie ćwiczenia i zabawy w wodzie najlepiej wybierać. Musisz również pamiętać, że dla wielu osób pływanie to środek, który ma za zadanie wspierać rozwój ruchowy. Liczy się więc to, by nauczać metodyki podstawowych stylów pływackich. Ważne jest również przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie ćwiczeń i zabaw na basenie. Konieczna jest więc znajomość elementów ratownictwa wodnego, wiedza o elementach współczesnych sportów pływackich. Pamiętaj jednak, że jako instruktor pływania nie będziesz mógł samodzielnie prowadzić zajęć na basenie z dziećmi, jeżeli przy zajęciach nie będzie uczestniczył ratownik. Jeżeli jednak uzyskasz również certyfikat ratownika wodnego, to jesteś w pełni upoważniony do prowadzenia samodzielnych lekcji pływania na basenie z dziećmi i młodzieżą.

Pamiętaj o stałym nadzorze

Mimo tego, że prawdopodobnie w czasie Twoich zajęć, niedaleko będzie znajdował się ratownik, to nie zwalnia Cię z obowiązku ciągłego nadzoru nad małoletnimi podopiecznymi. Wręcz przeciwnie, przez cały czas musisz mieć oczy szeroko otwarte, by móc zwracać uwagę na swoich uczniów, a także zajmować się nimi podczas zabawy w wodzie. Ratownik jest potrzebny jednie w interwencji bezpośredniej, co oznacza, że będzie on potrzebny tylko wtedy, gdy już wydarzy się jakiś wypadek.

Czas na trochę zabawy

Instruktor pływania nie ma jednak nudnej i ciężkiej pracy. Jeżeli pływanie to Twoja pasja, a co więcej, lubisz mieć kontakt z innymi ludźmi, to z pewnością jest to praca idealna dla Ciebie. Nie ma wątpliwości co do tego, że na takich zajęciach może się zdarzyć naprawdę wiele. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz lekcje pływania z osobami starszymi, czy jest to grupa składająca się z młodzieży, zajęcia zawsze powinny być ciekawe i prowadzić do zdobywania nowych umiejętności u podopiecznych. Pamiętaj więc, że konieczne jest to, by tworzyć plan zajęć, dobierać muzykę, a także wybierać rodzaj ćwiczeń, które są odpowiednie do umiejętności i możliwości Twoich podopiecznych.

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 22 sierpnia 2019

Kurs na instruktora siłowni – co musisz o nim wiedzieć?

Każdy kto interesuje się sportem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że konieczne jest zdobycie większego doświadczenia, a także wiedzy na temat sportu i ćwiczeń, by mieć możliwość prowadzenia zajęć z innymi ludźmi. Podczas takich zajęć pod opieką ma się osoby niedoświadczone, które chcą zadbać o swoje zdrowie, poprawić kondycję, czy zrzucić zbędne kilogramy. Bez […]

By / 15 sierpnia 2019

Co robić, by być dobrym trenerem personalnym?

Zawód trenera personalnego na pierwszy rzut oka wydaje się niezwykle łatwy i przyjemny. Wiele osób zapewne myśli, że jest to praca, która wiąże się głównie z dobrą zabawą. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na to, jakie zajęcia trener personalny prowadzi, jego praca nie kończy się na samej siłowni. Ma on szereg innych obowiązków, które […]

By / 08 sierpnia 2019

Relacja z kursu trenera personalnego

W dzisiejszym wpisie pokażemy opis wrażeń, planu zajęć i doświadczeń, sporządzony przez naszego kursanta, uczestnika jednego z organizowanych przez nas kursów na trenera personalnego. Relacja Kurs odbył się we Wrocławiu w dniach 15-21.07.2019. Grupa obejmowała 20 kursantów z których wszyscy ukończyli kurs i zdali egzamin końcowy. Udział w takim kursie to niesamowita przygoda, możliwość poznania […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Skarbowców 23a
budynek B2, pok. 319
53-025 Wrocław

pn-pt 9:00 - 14:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

Napisz do nas

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.