fbpx

Trener personalny jest zawodem z przyszłością?

Skąd to pytanie? Z wątpliwości, które być może kołaczą Ci się po głowie. A ja zastanawiam się razem z Tobą, czy praca trenera personalnego daje dobre perspektywy zatrudnienia i zarobku w najbliższych dziesięciu czy dwudziestu latach. Przypatrzmy się krok po kroku kilku aspektom godnym uwagi w takiej analizie.

Lekarze biją na alarm

Dobrobyt, nieustanna dostępność jedzenia i jego kiepska jakość oraz brak ruchu spowodowały, że polskie społeczeństwo tyje na potęgę. Według statystyk 64 % mężczyzn i 49 % kobiet cierpi na otyłość. Wraz z nią przychodzą choroby i miliony Polaków żyją z ryzykiem zawału serca i udaru. Brak ruchu w biurowej pracy, przemieszczanie się autem i kanapowe spędzanie wolnego czasu to liczne schorzenia stawów i kręgosłupa, przykurcze, dysfunkcja wieloukładowa organizmu.

Co to oznacza dla Ciebie?

Dla Ciebie oznacza to niezwykle bogaty rynek osób, które wcześniej czy później przynaglone stanem zdrowotnym będą musiały zdecydować się na aktywność fizyczną. Smutna to prawda, ale kondycyjnie zaniedbanych Polaków jest taka rzesza, że jako trener personalny możesz mieć pełne ręce roboty. Z naciskiem na słowo „może”. Bo nie musisz. To zależy, na ile profesjonalne i skuteczne będzie Twoje działanie wobec podopiecznych.

Przecież nie jestem lekarzem

Jako trener personalny będziesz leczył sprawność ruchową ciała, która stworzy bazę powrotu do zdrowia. Przecież wiadomo, że żadna dieta ani leki nie pomogą, jeżeli klient nie zdecyduje się na regularną aktywność fizyczną. Ruch jest wpisany w ludzką genetykę. Swoją świadomą pracą nad kondycją podopiecznego będziesz grał do jednej bramki z lekarzem, dietetykiem i niejednokrotnie psychologiem lub psychiatrą. Niestety, choroby cywilizacyjne często idą w parze z niską samooceną i stanami depresyjnymi.

Moda na życie w wersji fit

Innym Twoim sprzymierzeńcem w nabywaniu klientów do trenerskiej współpracy jest mocno rozwinięty trend na bycie „fit”. Jak to? To jakiś paradoks. Jedni żyją skrajnie niezdrowo, a drudzy urabiają swoje ciało na Chodakowską?  Oceniono, że to właśnie efekt wpływu mediów i idealnych ciał celebrytów. Niezależnie od powodu – skutek w sumie chwalebny. Zwłaszcza, że dzięki temu kluby fitness pękają w szwach. To kolejna dobra perspektywa zawodowa dla Ciebie.

Trening szyty na miarę

Amerykańska Federacja Trenerów Personalnych określa, że trener personalny posiada wiedzę, umiejętności oraz zdolności do projektowania zestawów ćwiczeń, prezentowania ich oraz asystowania przy ich bezpiecznym i efektywnym wykonywaniu dla osiągnięcia indywidualnych celów klienta zorientowanych na zdrowie i poprawę sprawności (https://www.nfpt.com/the-role-of-apersonal-trainer). Tyle definicji. Wiesz już, jakie zadanie stanie przed Tobą i czego będą potrzebowali Twoi podopieczni. Kolejne pytanie: jak chcesz to zrobić?

Rób to dobrze albo wcale

Od kilku lat zawód trenera personalnego nie wymaga żadnych uprawnień. Trenerzy pracujący w zawodzie nie ukrywają niezadowolenia z tego powodu. Wiedzą dobrze, że motywami do podjęcia tej pracy nie może być tylko miłość do sportu i dobre zarobki. Trzeba jeszcze sporej wiedzy na temat planowania i umiejętności do poprowadzenia indywidualnych treningów. Zdobywają ją na wysokiej jakości kursach (przejdź do: kursy AMS), stale się rozwijają i dokształcają. Bierz przykład z najlepszych i bądź w tym zawodzie profesjonalistą. Pracuj wspólnie na dobre imię tej branży.

Jakość warunkiem sukcesu

Rynek weryfikuje wszystko. Złe przygotowanie do pracy trenerskiej kiepsko wróży podopiecznym: brak efektów, zniechęcenie, nierzadko kontuzje. Doskonała wiedza i umiejętności mogą być gwarantem rąk pełnych pracy, zadowolonych podopiecznych i pieniędzy w portfelu. Warto o tym pamiętać. Zwłaszcza, że według portalu perspektywy.pl zawód trenera personalnego znalazł się wśród sześciu profesji najlepiej rokujących na najbliższą przyszłość.

Dlaczego trenerzy personalni wybierają swój zawód

W 2017 roku powstał artykuł pani Agnieszki Leśniewskiej (AWF Wrocław; całość artykułu: http://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/QS/article/viewFile/QS.2017.002/12229), która podjęła się analizy motywów, dla których aktywni zawodowo trenerzy personalni wykonują swoją pracę. Oto wyniki:

Czy to wszystko, o czym przeczytałeś w tym artykule, pomogło Ci rozwiać wątpliwości dotyczące przyszłości zawodu, na który chcesz się zdecydować? Jeśli chciałbyś jeszcze o coś zapytać, porozmawiać, zadzwoń do nas – jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 12 grudnia 2019

NOWOŚĆ! Praktyki po kursie trenera personalnego!

O tym, że wykwalifikowany trener personalny jest wszechstronnym specjalistą, dobrze przygotowanym do pracy z klientami zapewne już wiecie. Wiecie także, że trener to nie tylko osoba wyspecjalizowana w jednej dziedzinie sportu, a trening personalny nie jest jedynie zestawem odpowiednio ułożonych ćwiczeń, ale obejmuje również wiedzę z zakresu dietetyki, psychologii oraz umiejętności pedagogiczne. Dlatego, jeśli planujecie […]

By / 05 grudnia 2019

Taping, jako forma leczenia kontuzji

Każda dyscyplina sportu niesie za sobą ryzyko wystąpienia kontuzji. Bolesne urazy, a także różne dysfunkcje związane z mięśniami i narządami ruchu, to częste przypadłości u osób trenujących intensywnie i systematycznie. Samodzielne uporanie się z problemem często bywa trudne i czasochłonne. Co więcej, może wiązać się z powikłaniami. Na szczęście istnieje skuteczna, bezbolesna i bezpieczna metoda, […]

By / 28 listopada 2019

Jak powinno wyglądać przygotowanie siłowe w Pole Dance?

Stereotypy dotyczące Pole Dance powoli odchodzą do lamusa. Zmienia się postrzeganie tej dyscypliny sportu, co przekłada się na rosnące zainteresowanie zajęciami, a tym samym, zwiększa się także zapotrzebowanie na profesjonalnych instruktorów. Jeśli chcesz rozwijać się w tej dziedzinie, warto byś dowiedziała się, jak powinno wyglądać właściwe przygotowanie do treningów. Tak, by zajęcia były skuteczne oraz […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Skarbowców 23a
budynek B2, pok. 319
53-025 Wrocław

pn-pt 9:00 - 14:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

Napisz do nas

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.