fbpx

Rynek pracy instruktorów w Polsce

rynek pracy instruktorów w Polsce

Rynek instruktorów sportu jako kadry szkoleniowej ciągle się rozwija. Dzisiejsza rzeczywistość stawia przed nimi wiele nowych wymagań, a ponieważ zawód ten charakteryzuje się szerokim wachlarzem predyspozycji i umiejętności, to instruktor nie tylko musi być specjalistą w swojej dziedzinie, ale wysoce pożądanym jest, aby jednocześnie posiadał cechy koordynatora, menadżera, pedagoga, czy nawet psychologa, nie wspominając już o wysokich kompetencjach w swojej branży.

Spośród wielu dyscyplin sportu, w których najwięcej osób posiada tytuł instruktora w Polsce, przoduje piłka nożna. Często sięga się także po tytuł instruktora koszykówki i instruktora fitness. W tym artykule nie wspominamy celowo o rosnącej popularności trenera personalnego, gdyż sfera ta dotyczy uprawnień i kompetencji trenerskich.

Liczba instruktorów pracujących w klubach sportowych stale rośnie. W 2010 roku pracowało tam ponad trzynaście tysięcy osób z uprawnieniami instruktora, natomiast już w 2012 roku grupa ta zwiększyła się do czternastu i pół tysiąca. Najwięcej osób, posiadających tytuł instruktora sportu jest w województwie Śląskim, Wielkopolskim i Mazowieckim, natomiast porównując liczebność instruktorów piłki nożnej i instruktorów piłki siatkowej, tych pierwszych jest ponad trzy razy więcej.

Z badań wynika także, że najważniejszą motywacją wyboru zawodu instruktora sportu jest ta, która wiąże się z osiągnięciem satysfakcji zawodowej. Na kolejnych miejscach powodów podjęcia pracy jako instruktor sportu, znalazły się motywy takie jak: zainteresowanie sportem, możliwość kontaktu z ludźmi, osobista identyfikacja z rolą zawodową i możliwość awansu, rozwoju kariery zawodowej. Na samym końcu podawanych motywów widnieją zarobki i prestiż zawodowy.

Statystycznie rzecz ujmując, instruktorzy sportu najczęściej współpracują z grupami męskimi, w dalszej kolejności z kobiecymi, najrzadziej natomiast z grupami mieszanymi. Z badań satysfakcji zawodowej wynika również, że instruktorzy sportu oceniają ją bardzo wysoko – na 8,7 punktu w dziesięciostopniowej skali. Ciekawostką może być fakt, iż przeciętny czas pracy instruktora sportu to tylko 7 godzin dziennie.

Instruktorów różnych dyscyplin sportowych w Polsce stale przybywa, natomiast należy pamiętać, że zawód ten stawia przed nimi złożone wyzwania. Niemniej, rośnie jednak zapotrzebowanie na wykwalifikowane i dysponujące uprawnieniami osoby. Oprócz samego przeszkolenia i przygotowania sportowego ważna jest także praca psychologiczna, umiejętność motywowania zawodnika, wzmacnianie potencjału i zachęcanie do osiągania wysoko postawionych celów. Wobec tego, instruktor sportu to nie tylko szkoleniowiec, który powinien nauczać umiejętności praktycznych w danej dyscyplinie, lecz także musi posiadać odpowiednią wiedzę, nie tylko z zakresu sportu, ale i humanistyki, psychologii, czy nauk społecznych. Instruktor nieposiadający takich kompetencji, może sprawić, że proces treningowy stanie się mało efektywny. Dlatego też realizując kursy i szkolenia, kładziemy duży nacisk na zajęcia praktyczne, z realnym Klientem oraz metodykę prowadzenia zajęć.

Panujący trend na dbanie o zdrowie, wygląd zewnętrzny, czy sylwetkę, ma przełożenie na coraz większe zainteresowanie centrami szkoleniowymi, w których można uzyskać tytuł instruktora sportu. Z pewnością jest to dobra droga do tego, aby móc przekazywać swoją wiedzę i umiejętności innym. Tym bardziej, że rynek pracy w tym zakresie stale rośnie. Istnieje wiele miejsc, w których można „zdobyć papier” instruktorski, jednakże chyba nie o to w tym wszystkim chodzi. Rzetelne, sportowe centra szkoleniowe dbają o to, aby absolwenci byli jak najlepiej przygotowani do pracy z osobami zainteresowanymi danymi dyscyplinami, ale przede wszystkim, aby kochali to, co robią. Ważnym jest, aby szkoląc kursantów, dysponowali renomowaną kadrą wykładowców. Dlatego też oprócz chęci zostania instruktorem, warto dokładnie przemyśleć wybór centrum szkoleniowego i miejsce zdobywania uprawnień. Łatwo jest natrafić na takie, w którym dominuje bezrefleksyjna i taśmowa produkcja instruktorów sportu i chęć czystego zysku, jednakże warto pamiętać, iż może to doprowadzić nie tylko do zabicia pasji i miłości do sportu wśród absolwentów takiego kursu, ale również do osób, które będą w przyszłości współpracować z takim niekompetentnym instruktorem.

Opracowanie: mgr Sylwia Steczek na podstawie danych GUS i AMS

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 02 stycznia 2020

Trening funkcjonalny – sposób na wzmocnienie ciała i poprawę kondycji

Trening funkcjonalny to coś więcej niż tylko zwykłe ćwiczenia. Można śmiało powiedzieć, że jest to nowoczesna i przyszłościowa forma aktywności fizycznej,która wyróżnia się na tle innych, użytecznością ćwiczeń, a także naśladowaniem ruchów wykonywanych podczas codziennych czynności. Dzięki temu poszczególne grupy mięśni współdziałają ze sobą, zwiększając przy okazji naszą koordynację ruchową oraz gibkość.. Na tle innych […]

By / 27 grudnia 2019

Bezpieczny trening – kurs pierwszej pomocy

Każdy, kto trenuje, bez wahania zgodzi się z popularnym powiedzeniem, że „sport to zdrowie”. I choć aktywność fizyczna to fascynująca przygoda i wciągająca pasja, która pozwala przekraczać własne granice i zdobywać szczyty, niesie za sobą także duże ryzyko urazów i kontuzji. Należy pamiętać, że do wypadku może dojść wszędzie, zarówno na sali treningowej, siłowni, macie, […]

By / 19 grudnia 2019

Na czym polega psychologia sportu?

Według ogólnodostępnej definicji: „psychologia sportu zajmuje się wykorzystaniem teorii, zasad i technik zaczerpniętych z psychologii, w celu poprawy osiągnięć oraz rozwoju osobistego osób uprawiających ćwiczenia fizyczne i sport”. Jest to dość ogólny opis, który naszym zdaniem ma dużo głębsze znaczenie. Postaramy się nieco bardziej przybliżyć Wam ten temat. Czym jest psychologia sportu? Wraz z popularyzacją […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Akredytowana przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Trenerów Personalnych
we Wrocławiu

pn-pt 9:00 - 15:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

    Napisz do nas

    Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.