fbpx

Trener personalny – kim jest i jak wygląda jego praca?

Współczesny świat otworzył przed Tobą nowe możliwości i niemal na wyciągnięcie ręki masz wszystko, czego pragniesz. Wzrosła też Twoja świadomość w kwestii zdrowia, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Coraz częściej sięgasz po wartościowe posiłki i dążysz do smukłej sylwetki. Chcesz się rozwijać, więc sięgasz po więcej. Właśnie dla takich ludzi jak Ty powstała profesja trenera personalnego, czyli zawód, w którym możesz dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi oraz pomagać im w walce o lepsze samopoczucie i kondycję. Jednak decydując się na tę pracę, pamiętaj, że jeśli chcesz odnieść sukces, musisz – po pierwsze ciężko pracować, po drugie mieć charyzmę. To z pewnością pozwoli Ci na utrzymanie się w zawodzie, ciągły rozwój oraz sprostanie oczekiwaniom Twoich klientów.

   

Kim tak naprawdę jest trener personalny?

Trener personalny to zawód, który łączy kilka profesji w jedną. Mówiąc ogólnie, Twoim głównym zadaniem będzie przeprowadzenie podopiecznego poprzez treningi do wymarzonej sylwetki, ale czy tylko? Nie! Jako wykwalifikowany trener będziesz musiał oferować znacznie więcej!

Pozwól, że przybliżę Ci Twoje pozostałe role:

  • Dietetyk – rozpoczynając swoją przygodę z treningami personalnymi, musisz wiedzieć, że wymarzona sylwetka jest uzależniona zarówno od samych ćwiczeń, jak i odpowiednio dobranej diety. Aby Twój podopieczny zrzucił nadprogramowe kilogramy, powinieneś umieć te dwa elementy połączyć. Oczywiście, nie musisz być dietetykiem, jednak wiedzę na temat żywienia w sporcie z całą pewnością powinieneś mieć. Jako trener będziesz nie tylko układać dietę dopasowaną do indywidualnych potrzeb klienta, ale także zmieniać jego złe nawyki żywieniowe. Co więcej, będziesz pomocny w przypadku osób, które z powodu chorób muszą się wystrzegać określonych składników pokarmowych, proponując rozwiązania pozwalające na zachowanie szczuplej sylwetki podczas stosowania rygorystycznej diety zdrowotnej.
  • Menager – aby trening przynosił zamierzone cele, musi być odpowiednio zaplanowany. Często osoby początkujące popełniają mnóstwo błędów, przez co nawet najcięższa praca nie przynosi upragnionych efektów. I to właśnie będzie zadanie dla Ciebie. Jako trener personalny będziesz układać plany ćwiczeń, dbać o to, by treningi były wykonywane według właściwych założeń, zwiększać świadomość podopiecznego na temat jego ciała, a co za tym idzie wskazywać mu właściwą drogę do osiągnięcia sukcesu.
  • Motywator – ćwiczysz, więc wiesz, że w pewnym momencie przychodzi kryzys – brakuje energii i chęci, a sama myśl o kolejnym treningu powoduje zmęczenie i zniechęcenie. Również w tej kwestii Twoja rola będzie nieoceniona. Dzięki wiedzy na temat narzędzi motywacyjnych, połączonych z elementami psychologii, programowania neurolingwistycznego oraz mowy ciała, będziesz wiedzieć, jak skutecznie motywować klienta do dalszego działania. Sprawisz, by każdy kolejny trening upływał Wam w atmosferze zabawy, pozwalającej oderwać się od codziennych trosk i problemów.
  • Trener – czyli specjalista od ćwiczeń. Tutaj naprawdę możesz się wykazać, dzięki ogromnej wiedzy i doświadczeniu. Bez problemu będziesz w stanie pokazać, jak należy ćwiczyć, wskazać najlepszą technikę oraz pomóc wyeliminować błędy. To jednak nie wszystko, powinieneś wiedzieć, jak poradzić sobie z elementami rehabilitacji oraz eliminacją wad postawy. Bez względu na to, czy Twój podopieczny będzie osobą początkującą, czy doświadczoną, będziesz pomagać w doborze planu ćwiczeń do jego możliwości oraz określać czas potrzebny do osiągnięcia założonego celu.
 

Pamiętaj! Decydując się na ten zawód, musisz wykazać się ogromnym zaangażowaniem i systematyczną pracą, jednak wdzięczność podopiecznych i osiągnięte efekty z pewnością wynagrodzą Ci trud włożony w treningi.

Jak wygląda praca trenera personalnego?

Jako Trener osobisty będziesz prowadzić indywidualne treningi. Twoja praca będzie polegać zarówno na obserwacji, w jaki sposób wykonywane są ćwiczenia, jak i na eliminowaniu błędów. Jednak jako prawdziwy specjalista, musisz wykraczać także poza siłownię. W tym zawodzie liczy się otwartość i empatia. Istotna jest nie tylko miłość do sportu, ale przede wszystkim chęć pomocy innym, pomocy, która przełoży się na zmianę czyjegoś życia na lepsze. Twoim celem w pracy trenera personalnego będzie poprawa zdrowia i kondycji klienta, a także przywrócenie mu wiary we własne możliwości i podniesienie samooceny.

Jak zostać trenerem personalnym?

Musisz zacząć przede wszystkim od siebie – być aktywnym fizycznie, ćwiczyć i dbać o kondycję, ale to nie wszystko. Dobry trener personalny to wykwalifikowany trener. Powinieneś ukończyć specjalistyczne kursy instruktorskie, które obejmują zajęcia teoretyczne oraz praktyczne z zakresu anatomii, fizjologii i fizjoterapii. Pełną ofertę kursów znajdziesz tutaj. Uczestnicząc w zajęciach, w pierwszej kolejności staniesz się świadomy zarówno możliwości, jak i ograniczeń ludzkiego organizmu. Następnie poznasz poszczególne elementy organizacji ćwiczeń, techniki ich wykonywania oraz metod na dopasowanie treningu do indywidualnych potrzeb klienta. Nauczysz się również technik skutecznej motywacji oraz zdobędziesz wiedzę z zakresu suplementacji i żywienia. Po ukończonym szkoleniu na trenera personalnego staniesz się osobą wszechstronną – będziesz wiedzieć jak przeprowadzić zajęcia siłowe, czy też sesję cardio lub crossfit, a jako potwierdzenie zdobytej wiedzy i umiejętności otrzymasz certyfikat honorowany na terenie większości europejskich państw.

 

Pamiętaj! Najlepszą wizytówką trenera personalnego są jego umiejętności! Tylko jako trener, który swoją postawą i osiągnięciami będzie inspirować innych do działania i dokonywania zmian w swoim życiu, osiągniesz sukces, a Twoja praca zmieni się w prawdziwą pasję.

Dlatego nieustannie pracuj i nigdy nie rezygnuj z dążenia do realizacji własnych celów. Jeśli potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z naszej oferty. Jesteśmy tu dla Ciebie!

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 02 stycznia 2020

Trening funkcjonalny – sposób na wzmocnienie ciała i poprawę kondycji

Trening funkcjonalny to coś więcej niż tylko zwykłe ćwiczenia. Można śmiało powiedzieć, że jest to nowoczesna i przyszłościowa forma aktywności fizycznej,która wyróżnia się na tle innych, użytecznością ćwiczeń, a także naśladowaniem ruchów wykonywanych podczas codziennych czynności. Dzięki temu poszczególne grupy mięśni współdziałają ze sobą, zwiększając przy okazji naszą koordynację ruchową oraz gibkość.. Na tle innych […]

By / 27 grudnia 2019

Bezpieczny trening – kurs pierwszej pomocy

Każdy, kto trenuje, bez wahania zgodzi się z popularnym powiedzeniem, że „sport to zdrowie”. I choć aktywność fizyczna to fascynująca przygoda i wciągająca pasja, która pozwala przekraczać własne granice i zdobywać szczyty, niesie za sobą także duże ryzyko urazów i kontuzji. Należy pamiętać, że do wypadku może dojść wszędzie, zarówno na sali treningowej, siłowni, macie, […]

By / 19 grudnia 2019

Na czym polega psychologia sportu?

Według ogólnodostępnej definicji: „psychologia sportu zajmuje się wykorzystaniem teorii, zasad i technik zaczerpniętych z psychologii, w celu poprawy osiągnięć oraz rozwoju osobistego osób uprawiających ćwiczenia fizyczne i sport”. Jest to dość ogólny opis, który naszym zdaniem ma dużo głębsze znaczenie. Postaramy się nieco bardziej przybliżyć Wam ten temat. Czym jest psychologia sportu? Wraz z popularyzacją […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Akredytowana przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Trenerów Personalnych
we Wrocławiu

pn-pt 9:00 - 15:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

    Napisz do nas

    Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.