Trener personalny – kim jest i jak wygląda jego praca?

Współczesny świat otworzył przed Tobą nowe możliwości i niemal na wyciągnięcie ręki masz wszystko, czego pragniesz. Wzrosła też Twoja świadomość w kwestii zdrowia, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Coraz częściej sięgasz po wartościowe posiłki i dążysz do smukłej sylwetki. Chcesz się rozwijać, więc sięgasz po więcej. Właśnie dla takich ludzi jak Ty powstała profesja trenera personalnego, czyli zawód, w którym możesz dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi oraz pomagać im w walce o lepsze samopoczucie i kondycję. Jednak decydując się na tę pracę, pamiętaj, że jeśli chcesz odnieść sukces, musisz – po pierwsze ciężko pracować, po drugie mieć charyzmę. To z pewnością pozwoli Ci na utrzymanie się w zawodzie, ciągły rozwój oraz sprostanie oczekiwaniom Twoich klientów.

   

Kim tak naprawdę jest trener personalny?

Trener personalny to zawód, który łączy kilka profesji w jedną. Mówiąc ogólnie, Twoim głównym zadaniem będzie przeprowadzenie podopiecznego poprzez treningi do wymarzonej sylwetki, ale czy tylko? Nie! Jako wykwalifikowany trener będziesz musiał oferować znacznie więcej!

Pozwól, że przybliżę Ci Twoje pozostałe role:

  • Dietetyk – rozpoczynając swoją przygodę z treningami personalnymi, musisz wiedzieć, że wymarzona sylwetka jest uzależniona zarówno od samych ćwiczeń, jak i odpowiednio dobranej diety. Aby Twój podopieczny zrzucił nadprogramowe kilogramy, powinieneś umieć te dwa elementy połączyć. Oczywiście, nie musisz być dietetykiem, jednak wiedzę na temat żywienia w sporcie z całą pewnością powinieneś mieć. Jako trener będziesz nie tylko układać dietę dopasowaną do indywidualnych potrzeb klienta, ale także zmieniać jego złe nawyki żywieniowe. Co więcej, będziesz pomocny w przypadku osób, które z powodu chorób muszą się wystrzegać określonych składników pokarmowych, proponując rozwiązania pozwalające na zachowanie szczuplej sylwetki podczas stosowania rygorystycznej diety zdrowotnej.
  • Menager – aby trening przynosił zamierzone cele, musi być odpowiednio zaplanowany. Często osoby początkujące popełniają mnóstwo błędów, przez co nawet najcięższa praca nie przynosi upragnionych efektów. I to właśnie będzie zadanie dla Ciebie. Jako trener personalny będziesz układać plany ćwiczeń, dbać o to, by treningi były wykonywane według właściwych założeń, zwiększać świadomość podopiecznego na temat jego ciała, a co za tym idzie wskazywać mu właściwą drogę do osiągnięcia sukcesu.
  • Motywator – ćwiczysz, więc wiesz, że w pewnym momencie przychodzi kryzys – brakuje energii i chęci, a sama myśl o kolejnym treningu powoduje zmęczenie i zniechęcenie. Również w tej kwestii Twoja rola będzie nieoceniona. Dzięki wiedzy na temat narzędzi motywacyjnych, połączonych z elementami psychologii, programowania neurolingwistycznego oraz mowy ciała, będziesz wiedzieć, jak skutecznie motywować klienta do dalszego działania. Sprawisz, by każdy kolejny trening upływał Wam w atmosferze zabawy, pozwalającej oderwać się od codziennych trosk i problemów.
  • Trener – czyli specjalista od ćwiczeń. Tutaj naprawdę możesz się wykazać, dzięki ogromnej wiedzy i doświadczeniu. Bez problemu będziesz w stanie pokazać, jak należy ćwiczyć, wskazać najlepszą technikę oraz pomóc wyeliminować błędy. To jednak nie wszystko, powinieneś wiedzieć, jak poradzić sobie z elementami rehabilitacji oraz eliminacją wad postawy. Bez względu na to, czy Twój podopieczny będzie osobą początkującą, czy doświadczoną, będziesz pomagać w doborze planu ćwiczeń do jego możliwości oraz określać czas potrzebny do osiągnięcia założonego celu.
 

Pamiętaj! Decydując się na ten zawód, musisz wykazać się ogromnym zaangażowaniem i systematyczną pracą, jednak wdzięczność podopiecznych i osiągnięte efekty z pewnością wynagrodzą Ci trud włożony w treningi.

Jak wygląda praca trenera personalnego?

Jako Trener osobisty będziesz prowadzić indywidualne treningi. Twoja praca będzie polegać zarówno na obserwacji, w jaki sposób wykonywane są ćwiczenia, jak i na eliminowaniu błędów. Jednak jako prawdziwy specjalista, musisz wykraczać także poza siłownię. W tym zawodzie liczy się otwartość i empatia. Istotna jest nie tylko miłość do sportu, ale przede wszystkim chęć pomocy innym, pomocy, która przełoży się na zmianę czyjegoś życia na lepsze. Twoim celem w pracy trenera personalnego będzie poprawa zdrowia i kondycji klienta, a także przywrócenie mu wiary we własne możliwości i podniesienie samooceny.

Jak zostać trenerem personalnym?

Musisz zacząć przede wszystkim od siebie – być aktywnym fizycznie, ćwiczyć i dbać o kondycję, ale to nie wszystko. Dobry trener personalny to wykwalifikowany trener. Powinieneś ukończyć specjalistyczne kursy instruktorskie, które obejmują zajęcia teoretyczne oraz praktyczne z zakresu anatomii, fizjologii i fizjoterapii. Pełną ofertę kursów znajdziesz tutaj. Uczestnicząc w zajęciach, w pierwszej kolejności staniesz się świadomy zarówno możliwości, jak i ograniczeń ludzkiego organizmu. Następnie poznasz poszczególne elementy organizacji ćwiczeń, techniki ich wykonywania oraz metod na dopasowanie treningu do indywidualnych potrzeb klienta. Nauczysz się również technik skutecznej motywacji oraz zdobędziesz wiedzę z zakresu suplementacji i żywienia. Po ukończonym szkoleniu na trenera personalnego staniesz się osobą wszechstronną – będziesz wiedzieć jak przeprowadzić zajęcia siłowe, czy też sesję cardio lub crossfit, a jako potwierdzenie zdobytej wiedzy i umiejętności otrzymasz certyfikat honorowany na terenie większości europejskich państw.

 

Pamiętaj! Najlepszą wizytówką trenera personalnego są jego umiejętności! Tylko jako trener, który swoją postawą i osiągnięciami będzie inspirować innych do działania i dokonywania zmian w swoim życiu, osiągniesz sukces, a Twoja praca zmieni się w prawdziwą pasję.

Dlatego nieustannie pracuj i nigdy nie rezygnuj z dążenia do realizacji własnych celów. Jeśli potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z naszej oferty. Jesteśmy tu dla Ciebie!

Najnowsze wpisy na naszym blogu

By / 13 czerwca 2019

Jak fitness wpływa na nasz organizm?

W obecnych czasach wiele osób zapomina o tym, że aktywność fizyczna, jest szczególnie ważna i niezbędna do utrzymania prawidłowej kondycji i zdrowia. Aktywny wypoczynek jest znacznie zdrowszy dla organizmu człowieka, niż wypoczynek bierny. A przecież nie trzeba wylewać z siebie siódmych potów, aby zadbać o swoje zdrowe. Są znacznie przyjemniejsze sposoby na zwiększenie aktywności fizycznej […]

By / 06 czerwca 2019

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Wiele osób zastanawia się,kto prowadzi nasze kursy, a także, kiedy się one odbywają. Pojawiają się również pytania na temat płatności i zwrotów kosztów, jeśli kurs się nie odbędzie. Wątpliwości jest sporo, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie artykułu z listą najczęściej zadawanych pytań. Dzięki temu każdy klientz łatwością i w dowolnym momencie znajdzie odpowiedź na nurtujące […]

By / 30 maja 2019

Kto może prowadzić zajęcia fitness?

Praca instruktora fitness to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Prowadzenie tego rodzaju zajęć daje wiele satysfakcji, a dodatkowo pozwala na nieustanny kontakt z innymi ludźmi. Co więcej, wykonując ten zawód, cały czas usprawnia się kondycję i dba o swoje zdrowie. Jeżeli sport jest Twoją pasją i pragniesz zarażać nią innych, to praca instruktora fitness zdecydowanie jest dla ciebie. […]

Akademia Mistrzostwa Sportowego

Skarbowców 23a
budynek B2, pok. 319
53-025 Wrocław

pn-pt 9:00 - 14:00

contact img

Porozmawiajmy,
jesteśmy tu by Ci pomóc!

Napisz do nas

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to tylko możliwe.